Hlavní navigace

O dovolenou si řekněte včas. Schválenou dovolenku si nechce u sebe

Sdílet

Gabriela Hájková 19. 5. 2017

Dovolenou vám plánuje zaměstnavatel. Můžete navrhnout její termín, ale záleží na zaměstnavateli, zda vám ji schválí. Je proto vhodné dovolenou naplánovat včas, abyste se nekryli v termínu s mnoha dalšími a aby vám ji nadřízený co nejrychleji písemně schválil.

Základní pravidlo zní: Schválenou dovolenku by si měl pracovník nechat u sebe a na personálním oddělení jí odevzdat až před dovolenou. Vyhne se tak situaci, kdy nadřízený dovolenou písemně schválí a za měsíc předstírá, že o ničem neví, uvedl Tomáš Surka, výkonný ředitel personálně-poradenské společnosti McROY pro střední a východní Evropu.

U výrobních podniků je situace trochu jiná, tyto společnosti využívají v létě celozávodní dovolenou, kterou oznamují již na začátku daného roku, aby předešly různým komplikacím.

V mnoha firmách naopak nemají celozávodní dovolené a vyrábějí i v době prázdnin. Jejich pracovníci udělají nejlépe, když si o dovolenou zažádají s dostatečným předstihem. Může se stát, že kdo přijde se žádankou na poslední chvíli, bude odmítnut, uvedl Surka s tím, že zaměstnavatel v takové situaci dovolenou nebude moci poskytnout, protože ji mezitím schválil jiným a dalším chybějícím zaměstnancem ve výrobě by ohrozil výrobní plán.

Může se i stát, že zaměstnavatel na poslední chvíli změní z různých důvodů termíny dovolených. Pak vám ale musí nahradit náklady, které vzniknou například kvůli zrušení objednané dovolené. To samé platí tehdy, když vás zaměstnavatel z dovolené povolá zpět do práce.

Více o plánování a vybírání dovolené najdete v článcích:

Pravidla převádění dovolené se v roce 2017 změní

Co bude s vaší dovolenou, když končíte v práci?

Byli jste nemocní a vyčerpali dovolenou? Strhnou vám peníze z výplaty

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).