O dovolenou si řekněte včas. Schválenou dovolenku si nechce u sebe

19. 5. 2017

Sdílet

Dovolenou vám plánuje zaměstnavatel. Můžete navrhnout její termín, ale záleží na zaměstnavateli, zda vám ji schválí. Je proto vhodné dovolenou naplánovat včas, abyste se nekryli v termínu s mnoha dalšími a aby vám ji nadřízený co nejrychleji písemně schválil.

Základní pravidlo zní: Schválenou dovolenku by si měl pracovník nechat u sebe a na personálním oddělení jí odevzdat až před dovolenou. Vyhne se tak situaci, kdy nadřízený dovolenou písemně schválí a za měsíc předstírá, že o ničem neví, uvedl Tomáš Surka, výkonný ředitel personálně-poradenské společnosti McROY pro střední a východní Evropu.

U výrobních podniků je situace trochu jiná, tyto společnosti využívají v létě celozávodní dovolenou, kterou oznamují již na začátku daného roku, aby předešly různým komplikacím.

V mnoha firmách naopak nemají celozávodní dovolené a vyrábějí i v době prázdnin. Jejich pracovníci udělají nejlépe, když si o dovolenou zažádají s dostatečným předstihem. Může se stát, že kdo přijde se žádankou na poslední chvíli, bude odmítnut, uvedl Surka s tím, že zaměstnavatel v takové situaci dovolenou nebude moci poskytnout, protože ji mezitím schválil jiným a dalším chybějícím zaměstnancem ve výrobě by ohrozil výrobní plán.

Může se i stát, že zaměstnavatel na poslední chvíli změní z různých důvodů termíny dovolených. Pak vám ale musí nahradit náklady, které vzniknou například kvůli zrušení objednané dovolené. To samé platí tehdy, když vás zaměstnavatel z dovolené povolá zpět do práce.

Více o plánování a vybírání dovolené najdete v článcích:

Pravidla převádění dovolené se v roce 2017 změní

Co bude s vaší dovolenou, když končíte v práci?

Byli jste nemocní a vyčerpali dovolenou? Strhnou vám peníze z výplaty

Našli jste v článku chybu?

Autor aktuality

Autorka je zástupkyní šéfredaktora serveru Měšec.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).