Hlavní navigace

Nový občanský zákoník zvýší obranu i před nepoctivými prodejci elektřiny a plynu

Sdílet

Gabriela Hájková 24. 10. 2013

Nový občanský zákoník by měl krom jiného zkomplikovat život neseriozním dodavatelům energií, které získávají klienty podomním a pouličním uzavíráním smluv na dodávky plynu a elektřiny.

Spotřebitel bude mít nově možnost odstoupit od smlouvy do 14 dní ode dne zahájení dodávek energií. K zahájení dodávky energií dochází většinou až po uplynutí 3 měsíců od uzavření smlouvy, protože po tuto dobu běží výpovědní lhůta u původního dodavatele. 

Spotřebitelé tedy nově získají i po zahájení dodávky elektřiny nebo plynu možnost bez uvedení důvodů a jakékoliv sankce zrušit smlouvu a vrátit se k původnímu dodavateli, uvedl právník Tomáš Liškutín s tím, že pokud spotřebitel také nedá výslovný souhlas s poskytováním služeb po dobu lhůty pro odstoupení od smlouvy, nebude je podle nového občanského zákoníku povinen za tuto dobu platit. (Dá se ale očekávat, že to si ošetří tito dodavatelé energií přímo ve smlouvě).

Ačkoli se těmto praktikám některé obce brání zákazem pouličního nebo podomního prodeje, porušení takového zákazu může být postiženo jen pokutou, platnosti smlouvy se to ale nijak nedotýká. Změnu v tomto ohledu nepřináší ani nový občanský zákoník, a proto pro zrušení nevýhodné smlouvy na dodávku energií je i v těchto obcích nadále nutné formální odstoupení od smlouvy, upozorňuje Liškutín, který nabádá věnovat zvýšenou pozornost tomu, zda uzavíráte smlouvu na dobu neurčitou, kterou lze zpravidla vypovědět kdykoli a nebo na dobu určitou, kdy se zavazujete po předem sjednanou dobu dodávky čerpat. 

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 24. 10. 2013 13:04

    uplnej vypatlanec (neregistrovaný) ---.162.broadband16.iol.cz

    se budete este divit, bo si tu snad este nekdo mysli, ze dilna "ODS+TOP" vymysli neco fungujiciho ?!

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).