Hlavní navigace

Nemáte dostatek úspor k hypotéce? Pomoci může rodina

Sdílet

Jiří Hovorka 9. 5. 2018
Hypotéka, bydlení, klíče, kalkulačka Autor: Depositphotos

Když potřebujete hypotéku, ale nemáte dostatečné úspory, může vám pomoci rodina. Na možné způsoby, jak se vypořádat s pravidly, která po bankách vyžaduje ČNB, upozornila finanční skupina Ramfin.

ČNB loni omezila prodej hypotečních úvěrů s více než osmdesátiprocentním LTV, což je poměr výše úvěru k hodnotě nemovitosti. Třeba v případě třímilionového bytu je tak nyní nutná vlastní investice ve výši šest set tisíc korun. A to je již částka, kterou ne každý, kdo vlastní bydlení zvažuje, na účtu má, vysvětluje Roman Outrata z finanční skupiny Ramfin.

Jednou z variant, jak na hypotéku dosáhnout, i když nemáte dostatek úspor, je ručení jinou nemovitostí. Jelikož žadatelé o hypotéku pravděpodobně nemají žádnou další nemovitost, může jít o dům či byt například rodičů. Je přitom důležité, aby hodnota zastavované nemovitosti byla vyšší než hodnota té, na kterou si chtějí brát hypotéku. Ručit je možné i více nemovitostmi, říká Zbyněk Kočiš z finanční skupiny Ramfin. Úskalím této metody je pak riziko, že při nesplácení hypotéky rodina o bydlení přijde.

Další možností, kterou žadatelé o hypotéku mají, je zajistit si dofinancování z jiného zdroje, třeba od vlastní rodiny. Za předpokladu, že rodiče či jiní příbuzní mají dostatek volných financí a jsou ochotni je vložit do bydlení žadatelů o hypotéku, může jít o výhodnou variantu s malým či žádným úrokem. Podobně jako u ručení jinou nemovitostí hrozí v případě nesplácení hypotéky finanční ztráta pro ochotné věřitele.

Od loňského dubna banky mohou banky podle doporučení ČNB bez omezení poskytovat hypotéky jen do 80 procent hodnoty nemovitosti. Maximální LTV (poměr výše hypotéky k hodnotě nemovitosti) může být ve výši 90 procent a podíl hypoték nad 80 do 90 procent nemá přesáhnout 15 procent z nově sjednaných smluv.

Našli jste v článku chybu?
 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 10. 5. 2018 10:59

  Petr (neregistrovaný) ---.dragon.cz

  Pan Hovorka je v lese !
  Horší a zavádějící článek jsem k tomuto tématu v poslední době snad nečetl.
  Kde máte jednu z nejčastějších a nejjednoduších možností, která se používá od nepaměti - dofinancovat zbytek ceny nezajištěným úvěrem od stavebních spořitelen ?
  Jak jste přišel na informaci, že druhá zastavovaná nemovitost musí mít větší hodnotu než tak financovaná?
  Radši ten článek smažte!
  Jen děsíte lidi ze složitosti současných doporučení ČNB.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).