Banka CREDITAS spustila pilotní provoz mobilní aplikace, ze které bude možné ovládat účty v různých bankách. Jmenuje se Richee a do září bude dostupný v testovacím provozu omezené skupině uživatelů, nejpozději od října pak bude s novými funkcemi k dispozici všem.
Využívat aplikaci budou moci i ti, kdo nejsou klienti Creditas. Kromě přehledů o financích aplikace generuje také statistiky příjmů či výdajů a umožní zadávat platby.
Češi často používají dvě až tři banky, mladší lidé i víc. S Richeem skončila doba, kdy je mobil plný aplikací pro různé účty, s různým rozhraním a ovládáním. Richee spojí všechny účty klientů různých bank do jedné aplikace. Jednoduchost, přehlednost a komfort užívání jsou přitom stěžejní požadavky současných uživatelů. My k nim navíc ještě přidáváme bezpečnost, která je pro nás klíčová,
říká člen představenstva Banky CREDITAS Kamil Rataj, který projekt Richee vede.
Další banky se zatím soustředí buď na otevření své databáze přes takzvané API, jak jim to nařizuje evropská směrnice PSD2, ty které jsou dál pak už umožňují ovládání účtů v jiných bankách i ve vlastním přímém bankovnictví (např. právě Creditas a Moneta). Další se na to chystají, tak jako například Česká spořitelna se svým novým internetovým a mobilním bankovnictvím George nebo Air Bank.
Čtěte také:
Creditas je tedy první bankou, která pro takzvaný multibanking má vlastní samostatnou aplikaci. Správu peněz takto umožňují i některé fintechové firmy jako třeba Spendee, ty zatím ale nemají licenci od ČNB a musí se spolehnout na stávající cesty pro získávání dat. Nejčastěji jde o takzvaný screen scraping. Klient se přihlásí do své internetové banky a aplikace si z ní stáhne údaje o platbách.
Zpět k Richeemu: v něm lze v testovacím provozu mít účty Creditas, Equa, Fio a Air Bank, brzy se přidá Česká spořitelna a MONETA Money Bank. Ostatní banky připojíme hned, jak zpřístupní svá API rozhraní. Čekali jsme, že se tak stane už v lednu s počátkem účinnosti směrnice, jde to ale pomaleji. S ohledem na bezpečnost citlivých klientských dat chceme připojovat banky pouze přes zabezpečené API rozhraní, riskantnímu screen scrapingu se budeme vyhýbat,
říká Rataj. Například ČSOB oznámila, že se otevře až na konci roku.
Richee nabízí přehled o celkovém zůstatku i zůstatcích na jednotlivých účtech, automaticky generuje statistiky příjmů a výdajů, včetně jejich kategorizace a usnadní tak správu rozpočtu. Od podzimu přibude možnost z Richeeho zadávat a autorizovat platby, a to z kteréhokoli z připojených účtů, v nabídce se objeví také Richee účet a karta a možnost zřizování nových produktů.
Richee bude umět také různé typy notifikací, možnost nastavení platebních šablon nebo přidání příloh k transakcím, jako jsou účtenky či faktury. Nabídne i možnost vytvářet a spravovat osobní či rodinné rozpočty, přičemž ohlídá, nakolik se plány potkávají s realitou.
Podrobnosti o novince přineseme v zítřejším textu.