Hlavní navigace

Banky lákají na dostupné hypotéky a lidé na to slyší. Úroky po delší době klesly

Sdílet

Jiří Hovorka 18. 7. 2018

Úrokové sazby u hypoték poprvé od loňského srpna klesly. Průměrná úroková sazba u nově sjednaných smluv podle ukazatele Fincentrum Hypoindex v červnu byla 2,49 procenta, zatímco v květnu a dubnu to bylo 2,51 procenta. Banky i přes zvýšení úrokových sazeb ze strany ČNB bojují o klienty ještě před tím, než v říjnu dojde ke zpřísnění pravidel a přísnější kontrole příjmů. A lidé mají o hypotéky zájem – objem nových hypoték byl v červnu nejvyšší za posledních šest měsíců.


Autor: Fincentrum Hypoindex

Vývoj úroků za posledních 15 let.

Pokračující jarní akční nabídky se postupně přeměnily na letní a vedly v červnu k mírnému poklesu průměrných sazeb. Ačkoliv ČNB koncem června zvýšila své základní úrokové sazby, zatím se nezdá, že by se v reakci na tento krok banky nějak hrnuly do závodu ve zvyšování sazeb. Před říjnovou platností nových doporučení ČNB vedoucích ke zpřísnění poskytování úvěrů s ohledem na příjmy klientů se banky snaží spíše využít zvýšeného zájmu o úvěry k získání nových obchodů, uvádí Josef Rajdl, hlavní analytik společnosti Fincentrum.

Hypotéky jdou teď „na dračku“. Češi se totiž bojí, že po létě už na ně nedosáhnou

Komentář Lukáše Kovandy, hlavního ekonoma Cyrrus

Od října bude výrazně těžší dosáhnout na hypotéku než dnes. Mnozí Češi se toho obávají a ženou se do bank ještě před říjnovým zpřísněním podmínek pro hypotéky, které plyne z červnového doporučení České národní banky. Zájem Čechů o nové hypotéky byl tak v červnu v letošním roce rekordní. Za jediný měsíc totiž byly sjednány hypotéky v objemu takřka 19,4 miliardy korun. Pro hypotéku si do banky přišlo o zhruba 1200 žadatelů více než v květnu. Česká národní banka, která svým doporučením zamýšlela zájem Čechů o hypotéky snížit, a zchladit tak přehřívající se trh s nemovitostmi, tedy zatím dosáhla pravého opaku. Poměrně silnou poptávku Čechů po hypotékách lze navíc očekávat i během prázdnin.

Jednotlivé banky, které hypotéky poskytují, vycítily příležitost zvýšit během předpokládaného „hektického hypotečního léta“ svůj podíl na trhu. Jsou opatrné s dalším zdražováním hypoték navzdory tomu, že jim Česká národní banka koncem června opět zdražila peníze. Některé z bank, například Česká spořitelna nebo Equa Bank, pak své hypotéky dokonce zlevňují. Také zavádějí hypotéky s delší fixací, například Česká spořitelna s dvacetiletou. I to je způsob, jak banky umožňují svým klientům čelit nejistotě s možným dalším utahováním podmínek pro hypotéky ze strany České národní banky. Hypotéky s dlouhými fixacemi jsou poslední dobou mezi Čechy oblíbené, jdou „na dračku“.

Tip: Propad cen bytů nečekám, trh je ale třeba zbrzdit, říká šéf Hypoteční banky

Průměrná sazba hypoték – Fincentrum Hypoindex – v červnu klesla na 2,49 z květnové úrovně 2,51, a byla dokonce nižší než dubnová průměrná sazba. Zájemci o hypotéky by si však měli pospíšit. Zlevnění hypoték je jen dočasné. Bankám samotným totiž zdražují peníze. Česká národní banka bojuje proti slabé koruně a po červnovém zvýšení sazeb nelze vyloučit, že přikročí k dalšímu navýšení své základní úrokové sazby už začátkem srpna. Nejpozději se pak k němu uchýlí koncem září. Toto další zdražení peněz budou banky muset nakonec chtě nechtě promítnout do úročení poskytovaných hypoték.

Stále proto nelze vyloučit, že průměrná sazba hypoték v ČR se do konce letošního roku dostane do blízkosti tří procent. Připočtěme zmíněné říjnové zpřísnění podmínek, kdy banky budou muset posuzovat také zadluženost a příjem žadatele. Vyjde nám, že éře poměrně dostupných hypoték v ČR opravdu tak jako tak odtikávají poslední minuty.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).