Mzdy v podnikových službách rostou a kandidáti o práci si mohou vybírat hned z několika nabídek. Silná expanze tohoto oboru způsobila stabilní růst poptávky po kvalifikovaných zaměstnancích a s ní související růst mezd. Kromě vysokoškolsky vzdělaných uchazečů firmy začínají shánět i ty se středoškolským vzděláním, kteří hovoří cizími jazyky. Absolventi středních škol s ekonomickým zaměřením často začínají na pozicích fakturantů a účetních, absolventi gymnázií často využívají znalost jazyků a začínají v zákaznických službách. Informace vyplývají z průzkumu mezd v oboru podnikových služeb personální agentury Grafton Recruitment.
Z růstu místních center sdílených podnikových služeb i zakládání nových provozů mohou profitovat zejména zaměstnanci a uchazeči o práci v tomto oboru. Jedná-li se o kvalifikovaného člověka se zkušeností, často je přímo osloven HR oddělením společnosti anebo personální agenturou, a to například prostřednictvím sociálních médií
, vysvětlil Martin Ježek, obchodní ředitel Grafton Recruitment s tím, že velká část pracovních pozic je vhodná i pro absolventy vysokých škol.
V poslední době jsou vedle mzdy podle Ježka hlavními nástroji v boji o zaměstnance především benefity (finanční i nefinanční), pracovní prostředí a vybavenost kanceláří. Očekávání ze strany uchazečů ohledně výše benefitů podle něj ale výrazně převyšuje nabídku zaměstnavatelů. Dle našeho průzkumu se průměrná hodnota poskytovaných benefitů pohybuje okolo 2000 Kč měsíčně, uchazeči ovšem očekávají zhruba 5000 Kč za měsíc,
uvedl Ježek.
Z průzkumu dále vyplynulo, že nejsložitěji se obsazují pozice, kde se kombinují expertní znalosti s jazykovými schopnostmi. V Brně či Ostravě je tak například největší nedostatek uchazečů s plynulou angličtinou a němčinou pro zákaznické služby, IT i finance. V Brně hodně chybí i účetní se znalostí francouzštiny či maďarštiny. V Praze je zase problém najít vhodné kandidáty se znalostí komplexního účetnictví a poptávka roste i po specialistech pro interní nábor a v HR administrativě s jazyky.
Snadno lze naopak obsadit pozice, kde se vyžaduje pouze angličtina a zkušenosti z administrativy nebo zákaznického servisu, případně též jazykové kombinace angličtina a ruština nebo italština.
Podle statistického úřadu vzrostla průměrná mzda na 29 320 Kč. V oboru podnikových služeb ji však většina pozic převyšuje, a to i v případě, že se jedná o mzdu absolventa bez praxe. Specialista zákaznické péče bez praxe a se znalostí dvou cizích jazyků si například v Praze přijde až na 37 tisíc korun měsíčně, v Jihlavě dokonce 35 tisíc, v Brně, Českých Budějovicích či Plzni na 30 tisíc. Nejmenší ohodnocení může očekávat v Královéhradeckém kraji, kde se měsíční mzda této pozice pohybuje kolem 25 tisíc korun,
uvádí zpráva z průzkumu.
Mzdový účetní s dvěma jazyky si podle ní v Praze vydělá až 45 tisíc korun, v Brně 38 tisíc, v Ostravě, v Plzni či v Jihlavě 35 tisíc. Podobné mzdy může očekávat i například specialista IT podpory, který hovoří dvěma cizími jazyky. Velmi dobré mzdy mohou nyní pobírat odborníci v oblasti logistiky a HR. Například specialista nákupu s dvěma jazyky v Praze může vydělat až 60 tisíc korun měsíčně, v Brně, Ostravě či Plzni 40 tisíc korun. Znalost dvou jazyků není nutností, uplatnění najdou i lidé, kteří hovoří jen jedním jazykem. I v tomto případě lze čekat nadprůměrné ohodnocení.
Pro srovnání mzdová účetní se znalostí jednoho jazyka si vydělá v Praze 40 tisíc, v Brně, Plzni či Ostravě 35 tisíc, v Ostravě či v Hradci Králové 30 tisíc korun měsíčně.