Hlavní navigace

Neziskové organizace a EET: výjimka pro vedlejší činnost se rozšiřuje

Sdílet

Gabriela Hájková 18. 5. 2017

Finanční správa aktualizovala metodiku EET pro neziskové organizace a zvýšila limit pro uplatnění výjimky z povinnosti evidovat tržby pro vedlejší podnikatelskou činnost.

Neziskové organizace, jako jsou například vesnické spolky, obecně prospěšné společnosti či nadace, evidují pouze příjmy z vedlejší podnikatelské činnosti, kterou vyvíjí za účelem podpory své hlavní nepodnikatelské činnosti, a to jen tehdy, přesáhnou-li jejich tržby 300 tisíc korun ročně nebo 5 % celkových příjmů.

Za drobné podnikatelské činnosti považujeme takové, které nejsou významné a nemají potenciál konkurovat podnikatelským subjektům, vysvětlil generální ředitel Finanční správy Martin Janeček s tím, že do limitu jsou zahrnuty výhradně tržby z podnikatelské činnosti uhrazené v hotovosti, platební kartou, šekem, směnkou nebo jinými obdobnými způsoby. Tržby hrazené převodem z účtu na účet se do limitu nepočítají.

Neziskové subjekty neevidují příjmy z hlavní nepodnikatelské činnosti, tzn. například členské příspěvky, dary, dotace či výnosy z veřejných sbírek. Pokud neziskový subjekt uspořádá akci, např. výroční ples, hody, oslavy státních svátků, výročí založení obce apod., ze které inkasuje příjmy (vstupné, prodej zboží a služeb) a tato akce souvisí s posláním neziskového subjektu a není vykonávána soustavně, pak ani případný zisk z dané akce není tržbou z podnikání a není nutné ho evidovat.

Podrobnosti k tématu najdete v aktualizované metodice na webu etržeb.

Kompletní informace k EET najdete na našem sesterském serveru Podnikatel.cz

V Metodickém pokynu Generálního finančního ředitelství k aplikaci zákona o evidenci tržeb je sofistikovaný výklad, proč je hranice pro drobnou vedlejší hospodářskou činnost právě 175 tisíc korun za rok. Má-li být nově hranice zvýšena na 300 tisíc korun, pak se jedná o změnu výkladu zákona, nikoliv o změnu zákona samého. Škoda, že zákon, který byl tolik a dlouho ve Sněmovně diskutován, je formulován tak, že bez dalších obsáhlých výkladů není v každodenní praxi aplikovatelný, uvádí Jana Janoušková, daňová specialistka KODAP a upozorňuje, že zákon o EET obsahuje neurčité právní pojmy, které vytváří prostor pro výklady a změny výkladů. Pro toho, kdo má a chce tento zákon dodržovat je to situace značně nepřehledná a komplikovaná. Je-li ukládána zákonem povinnost, pak nechť je uložena srozumitelně a jednoznačně, myslí si daňová specialistka.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).