Hlavní navigace

Nájem či podnájem: Co pro vás bude lepší?

Sdílet

Spotřebitelé si často pletou pojmy „nájem“ a „podnájem“, proto si je blíže vysvětlíme.

Nájem bytu si sjednáváme, pokud nám k používání přenechává nemovitost přímo její majitel za úhradu nájemného. Naproti tomu podnájem je situace, kdy vám nemovitost do podnájmu poskytne jeho nájemce, který také inkasuje peníze.

Je důležité si uvědomit, že podnájemce není nijak výrazně chráněn zákonem. Podnájem může být sjednán maximálně na stejně dlouhou dobu jako nájem. Z tohoto důvodu by se podnájemce měl dostatečně informovat o tom, kdy ke skončení nájmu dojde. Snadnější je i samotná výpověď. Tu může podnájemce dostat bez udání důvodu. Výpovědní lhůta může být totiž nájemcem ve smlouvě o podnájmu určena libovolně. Není-li však ve smlouvě lhůta upravena, je standardní, tříměsíční, vysvětlil rozdíl Jiří Hartmann z advokátní kanceláře Hartmann, Jelínek, Fráňa a partneři. 

Podnájmům nepřímo nahrál i nový občanský zákoník, protože určil další pravidla pro fungování nájmu, která se majitelům nemovitostí často nezamlouvají. Nově totiž příliš nemohou ovlivnit to, kdo bude jejich majetek užívat. Majitel nemovitosti, která je předmětem nájmu, uzavírá smlouvu pouze s nájemcem. S kým ji uzavře, si tedy může vybrat, uvedl Hartmann.

Ještě do konce roku 2013 toto platilo i u podnájmu. Nový občanský zákoník ale umožnil podnájem bez souhlasu majitele nemovitosti. To je možné jen v případě, že nájemce v bytě nebo domě bydlí společně s podnájemníkem, majitel ale v tomto případě nemůže nijak protestovat. Pokud je situace opačná a nájemce dává k dispozici celou nemovitost, kterou sám trvale neobývá, souhlas majitele je nutný, řekl Hartmann a dodal, že pokud nájemce souhlas od majitele nemá, a přesto dává byt k užívání podnájemníkům, může mu majitel nemovitosti dát výpověď z bytu pro hrubé porušení povinností.

Podrobnosti o změnách, které do užívání nemovitostí přinesl nový občanský zákoník najdete v článcích 7 změn, kterými nový občanský zákoník ovlivní užívání nemovitostí a Pronajímatelé nemovitostí dostanou víc práv (nejen) na zlobivé nájemce

Podobnou situaci najdeme i u pronájmu družstevních bytů. Pokud bydlíte v družstevním bytě, který jste nepřevedli do osobního vlastnictví, vlastníte jen družstevní podíl a ne přímo byt. Majitelem bytu je družstvo a vy jste v něm pouze jako nájemník.

Družstvo proto musí souhlasit, pokud chcete s někým dalším uzavřít smlouvu o podnájmu. Pokud byste jednali na vlastní pěst a souhlas družstva si nezajistili, neriskujete toho zrovna málo. V krajním případě může nastat i situace, že vám družstvo vypoví smlouvu o nájmu pro hrubé porušení povinností nájemce, čímž mu sice zůstane družstevní podíl, ale ztratí užívací právo k bytu, varuje Jiří Hartmann.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 7. 10. 2018 9:48

    Olga Navrátilíková (neregistrovaný) ---.126.broadband17.iol.cz

    Zdravím, já žiju 5 let v pronájmu. Mám byt 3+kk a teda nikdy jsem neuvažovala o koupi bytu nebo domu. Takhle to vyhovuje mě i majitelce takže není o čem přemýšlet. Hlavní je že jsme spokojeni s přítelem a myslím že do začátku to úplně stačí. Vždycky je dobré co nejlépe vybrat a zvolit ten pravý domov https://www.eurobydleni.cz/search-form/ pro všechny :-) :-)

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).