Nájem a vyúčtování za služby. Co má řádné vyúčtování obsahovat a co dělat, když částky nesedí?

28. 4. 2025

Sdílet

15. 2. 22 / 1x / energie, účty, domácnost Autor: Depositphotos.com, podle licence: Rights Managed
Ilustrační obrázek

Pokud bydlíte v nájmu, měli byste do konce dubna obdržet takzvané vyúčtování spojené s užíváním bytu. 

Pravidla pro rozúčtování a vyúčtování služeb se řídí zvláštním právním předpisem, kterým je s účinností od 1. 1. 2014 zákon č. 67/2013 Sb

Dle tohoto zákona platí, že skutečnou výši nákladů a záloh za jednotlivé služby za dané zúčtovací období, obvykle kalendářní rok, by měl pronajímatel vyúčtovat vždy nejpozději do 4 měsíců po skončení zúčtovacího období.

Pokud lhůtu nesplní, má povinnost zaplatit vám pokutu 50 Kč za každý započatý den prodlení.

Samotné vyúčtování by mělo obsahovat především:

  • skutečnou výši nákladů na jednotlivé služby včetně všech potřebných náležitostí,
  • výši přijatých měsíčních záloh za jednotlivé služby.

Jen tak jsou podle Sdružení nájemníků ČR (SON) rozdíly ve vyúčtování zřejmé a kontrolovatelné. Obecně lze říct, že součástí vyúčtování služeb za konkrétní zúčtovací období by měly být údaje o uhrazených zálohách za služby, údaje o skutečných nákladech a spotřebě jednotlivých služeb, a to nejenom za konkrétní bytovou jednotku, ale i za dům jako celek, aby bylo možné vyúčtování zkontrolovat, vysvětluje předsedkyně SON Lenka Veselá.

Podrobné informace najdete v článku: Očekáváte vyúčtování služeb za užívání bytu? Jak má vypadat a co dělat, pokud jsou v něm chyby

Neplatič záloh na služby bytu si může účtovat pokutu za jejich pozdní vyúčtování Přečtěte si také:

Neplatič záloh na služby bytu si může účtovat pokutu za jejich pozdní vyúčtování

Jestliže je vyúčtování nesprávné, do 30 dnů proti němu můžete vznést námitky. Pronajímatel má pak povinnost je do 30 dnů písemně vyřídit. Současně má nájemce právo nahlížet do podkladů, ze kterých pronajímatel při zpracování vyúčtování vycházel. Pokud nájemce pronajímatele písemně požádá, je povinen nejpozději do 5 měsíců po skončení zúčtovacího období doložit nájemci náklady na jednotlivé služby, způsob rozúčtování, stanovení záloh a umožnit mu též pořízení kopií podkladů, doplňuje Veselá.

V případě, že s vyúčtováním nesouhlasíte, ale pronajímatel odmítá uznat chybu, může celá záležitost skončit před soudem. Jak vyúčtování přezkoumává soud, se dozvíte v článku: Jak se bránit chybnému vyúčtování? Jak vůči poskytovateli a jak u soudu?

Naopak finanční vypořádání přeplatků či nedoplatků, pokud s vyúčtováním souhlasíte, by mělo proběhnout v dohodnuté lhůtě, nejpozději ale do 4 měsíců od doručení vyúčtování.

Nájemce musí včas oznámit vady bytu. Pokud je pronajímatel neodstraní, má nárok na slevu nebo na úhradu oprav Přečtěte si také:

Nájemce musí včas oznámit vady bytu. Pokud je pronajímatel neodstraní, má nárok na slevu nebo na úhradu oprav

Našli jste v článku chybu?

Autor aktuality

Autorka je redaktorkou serveru Měšec.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).