Těch, kteří se rozhodnout jít na Policii ČR a nahlásit dlužníka na výživném, ubývá. V období od ledna 2016 do června 2016 se snížil počet zjištěných trestných činů zanedbání povinné výživy o 12 %, a to na 5841. Je to ale bohužel tím, že lidé vnímají situaci tak, že policie jim nepomůže. Vyplynulo to z informací, které zveřejnila Asociace neúplných rodin.
Rodiče začínají volit jiné způsoby, jak se svého výživného domoci. Jestliže jim partner dluží na výživném, mají několik možností:
- Nahlásit dlužníka na policii,
- zažádat o soudní výkon rozhodnutí,
- spojit se s exekutorem.
V současné době je stále ještě nejvíce využíván první způsob. Bohužel u nás existuje mýtus, že jít na policii je nejlepším a nejjednodušším řešením. Rodič, který dlužníka nahlásí Policii České republiky, sice dosáhne jeho potrestání, i nadále však bude na provinilci, zda se poučí a peníze zaplatí, anebo ne. Není bohužel v moci policie ho k tomu donutit,
vysvětluje Petr Sýkora, předseda Asociace neúplných rodin.
Mnohem efektivnější je podle Petra Sýkory spojit se rovnou se soudním exekutorem. Ten má možnost zabavit i například řidičský průkaz. Mnoho rodičů má však strach obrátit se na exekutora či advokáta, a to zejména z obavy z finančních nákladů.