Na kolik se vyšplhají náklady na repatriaci, když nemáte cestovní pojištění?

Sdílet

Repatriace, tedy převezení zpět do České republiky, čeká zahraniční turisty buď v případě, že následkem nešťastné události v zahraničí zemřou, a nebo v případě, že se zraní a je nutné je převézt zpět kvůli léčbě.

Náklady na převoz ze zahraničí se liší podle toho, zda jde o repatriaci leteckou či pozemní, zda s vámi cestuje sestra nebo musí být přítomen i lékař a jestli je potřeba vyhradit v letadle pouze jedno sedadlo či více prostoru, jako je tomu například u poranění páteře. Ačkoli se to však nemusí zdát, náklady na převoz zpět domů se mohou vyšplhat i k 70 000 Kč. Bez cestovního pojištění pak veškeré náklady platíte vy.

Klienta na procházce v rezervaci v Jižní Africe srazil útočící nosorožec, který mu rozdrtil levé rameno. Turistu okamžitě převezli do nejbližší nemocnice, ale vzhledem k tomu, že nebyla specializovaná na tento typ úrazu byl následně přepraven zase do jiné. Napadený měl původně podstoupit operaci, při dalších vyšetřeních však lékaři řekli, že je možné ji odložit, a proto tento lékařský zákrok absolvoval až v ČR, kam odletěl komerční leteckou linkou v business třídě. Jenom náklady na letenky se vyšplhaly na 70 000 Kč, říká Václav Bálek, tiskový mluvčí Allianz pojišťovny.

Nemusíte ale nutně navštívit přírodní rezervaci. Často stačí i dovolená v tropické oblasti, kde se nakazíte nepříjemnou chorobou. Turistu odvezli do nemocnice s diagnózou horečky Dengue. Z důvodu hospitalizace klient zmeškal plánovaný let do Prahy. Asistenční služba zajistila návrat komerční leteckou dopravou a zahraniční pobočka obstarala garanci za hospitalizaci ve výši 57 000 Kč. Náklady za repatriaci přesáhly 20 000 Kč, informuje Václav Bálek.

Klienti v těchto případech cestovní pojištění měli. Kdyby tomu tak nebylo, zaplatili by výše uvedené náklady z vlastní kapsy. V případě, že se nacházíte na území EU, nějaké náklady vám pokryje průkaz zdravotního pojištění – EHIC. Pří dovolené v Africe, USA či Jižní Americe, se ale na tento průkaz spoléhat nemůžete. Podrobně jsme se tomuto tématu věnovali ve článku Jak přežít v zahraničí bez cestovního pojištění.

Našli jste v článku chybu?

Autor aktuality

Psaním jsem skloubila své znalosti ze studií financí a žurnalistiky. Ráda se učím nové věci, tančím a běhám.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).