Hlavní navigace

Jak přežít v zahraničí bez cestovního pojištění?

5. 9. 2016
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

 Autor: Europ Assistance
Aktualizováno 12. 9. 2016 13:33
Stal se vám v zahraničí úraz, ale cestovní pojištění nemáte. Pokud jste na území EU, máte štěstí. Pokud jste například v Africe, sáhnete si hluboko do kapsy.

Naplánujete si dovolenou v zahraničí, zařídíte potřebné formality, víza, pokud jsou potřeba, a už zbývá se jen těšit. Cestovní pojištění si ale nesjednáte. Někomu může přijít zbytečné, protože se mu přece na dovolené nikdy nic nestalo, ani takového člověka nemá ve svém blízkém okolí. Jiný třeba jen zapomene v rámci cestovní horečky.

Náhoda si ale nevybírá a bohužel se vám stane úraz. Nemusí to být nic vážného, ale je potřeba ošetření ve zdravotnickém zařízení. Na sjednání je už samozřejmě pozdě, úraz se vám už stal. Co můžete dělat?

Zkontrolujte platební kartu

Platební karta by vás od vysokých výdajů mohla uchránit. Některé banky nabízejí cestovní pojištění automaticky k vydané platební kartě. Může se tak snadno stát, že máte sjednané cestovní pojištění a ani o něm nevíte. Přehled bank, které nabízejí cestovní pojištění k platebním kartám, naleznete v článku Cestovní pojištění k platebním kartám (PŘEHLED).

Pokud je vaše platební karta mezi těmi, které mají cestovní pojištění automaticky, máte štěstí. V některých případech se limity na pojištění léčebných výloh vztahují i na členy rodiny, pokud cestují společně s vámi. V nejlepším případě mají dokonce všichni své vlastní limity a úraz jednoho tak neznamená, že se ze společného limitu příslušná částka odečte.

Další banky toto pojištění nabízejí jako volitelně dokoupitelné. Můžete tak zapátrat v paměti, jestli jste si kdysi ke své platební kartě nesjednali cestovní pojištění, když jste podnikli jinou zahraniční cestu, a pak jste jej už nezrušili. Měli byste ho tedy neustále aktivní a rovněž byste jej mohli uplatnit v případě vašeho úrazu.

Některé banky účtují poplatek za cestovní pojištění ročně. Zaplatíte si jej tedy v rámci zahraniční cesty zkraje roku, ale platí vám po celý rok.

Jestliže ale s jistotou víte, že cestovní pojištění u platební karty sjednané nemáte, nezbývá než se poohlédnout po jiné možné záchraně.

Jste na území EU

Nemáte cestovní pojištění, ale jste na území Evropské unie. Každý český pojištěnec vlastní Evropský průkaz zdravotního pojištění. Jedná se o malou modrou kartičku, „EHIC“. Tu byste měli mít vždy u sebe.

Pokud ji máte i tentokrát, máte na jejím základě nárok na nezbytnou péči v rámci:

  • Evropské unie,
  • Norska,
  • Lichtenštejnska,
  • Islandu,
  • Švýcarska.

Nezbytná péče je veškerá taková péče, kterou člověk potřebuje během svého pobytu mimo ČR. Držitel EHICu se ocitá v postavení místního pojištěnce – ve zdravotnických zařízeních napojených na veřejný systém bude ošetřen za stejných podmínek (cena, rozsah, kvalita), uvedl pro server Měšec.cz Adam Ander, právník Kanceláře zdravotního pojištění. Dalo by se tedy říct, že v takovém případě máte možnost otestovat a vyzkoušet, jak funguje veřejný zdravotní systém v jiných státech Evropské unie.

Jeli jste na dovolenou do Německa a stala se vám dopravní nehoda. Po ní jste byli ošetřeni v německé nemocnici. Ta je součástí veřejného systému a má smlouvu s veřejnou zdravotní pojišťovnou. Prokázali jste se svým průkazem EHIC. Nemocnice vás následně ošetří tak, jak potřebujete. Musíte zaplatit jen spoluúčast, kterou platí i všichni němečtí pojištěnci – 10 eur za každý den hospitalizace.

Náklady na péči mohou být i několik tisíc eur. Vy je ale neplatíte. Německá nemocnice je vyúčtuje některé německé pojišťovně. Vyúčtování je následně předáno vaší české zdravotní pojišťovně a ta tuto částku zaplatí v eurech.

V každé zemi se ale jednotlivé podmínky liší. Pokud například pojedete lyžovat do Francie a stane se vám úraz na sjezdovce, v rámci kterého pro vás pojede horská služba nebo budete potřebovat letecký transport, nepomůže vám ani průkaz EHIC. Horská služba a letecký transport totiž nejsou ve Francii součástí veřejného zdravotnického systému.

Podrobnosti o fungování jednotlivých systémů včetně případných spoluúčastí v případě, že se prokážete průkazem EHIC, naleznete na webové stránce Kanceláře zdravotního pojištění.

Jste ve vybraných zemích

Pokud nejste na území EU, nemáte sjednané žádné cestovní pojištění a stane se vám úraz, záleží na tom, v jaké části světa se nacházíte. Pokud jste ve vybraných státech, se kterými má Česká republika uzavřeny bilaterální smlouvy o poskytování péče, máte nárok alespoň na neodkladnou péči. Mezi tyto státy patří:

  • Makedonie,
  • Srbsko,
  • Černá Hora,
  • Turecko.

Každá země má ale opět svá specifika. V Makedonii a Srbsku se stačí prokázat EHICem, pro cesty do Černé Hory a Turecka je třeba si u své zdravotní pojišťovny vyžádat speciální formulář. Procedura uhrazení nákladů je i ve smluvních státech podobná jako v rámci EU, říká Adam Ander.

Nejhorší případ

Nejhorší situace, která může nastat, je, že se nacházíte v jiné části světa, než které jsme vyjmenovali výše, stane se vám úraz a cestovní pojištění jste si před odjezdem nesjednali. V takovém případě si musíte péči zaplatit sami v plné výši.

Jediné, co můžete udělat po návratu do České republiky, je požádat svou zdravotní pojišťovnu, aby vám uhradila náklady, které jste v souvislosti s lékařským ošetřením museli zaplatit. Zdravotní pojišťovna toto může udělat, ale zaplatí vám jen náklady na neodkladnou péči a jen v takové výši, v jaké by tato péče stála v České republice. A v žádném případě vám neproplatí více, než jste skutečně zaplatili.

dan_z_prijmu

Konkrétní výše spoluúčasti je velice variabilní. Závisí na státu, ve kterém se nacházíte, na úrazu, který se vám přihodí, a na ošetření, které je následně potřeba. Nejedná se však o levnou záležitost. V roce 2015 vyplatily české veřejné pojišťovny náklady za 33 000 případů ošetření ve výši 440 000 000 Kč. Průměrná výše ošetření v zahraničí bez cestovního pojištění by tedy mohla být 13 333 Kč. Jde ale o údaj hrubě orientační a nepřesný. Náklady na ošetření mohou dosahovat i statisíců či milionů.

Napravte chybu co nejdříve

Ideální samozřejmě je, pokud si cestovní pojištění sjednáte ještě před počátkem vaší cesty.  Sjednat si jej můžete i u nás na Měšci. Pokud si absenci cestovního pojištění uvědomíte až v zahraničí, není ještě pozdě. Některé pojišťovny umožňují sjednat cestovní pojištění i on-line. Následně zaplatíte požadovanou částku také on-line přes platební bránu a pojištění vám začíná platit buď okamžikem zaplacení, nebo od půlnoci následujícího dne.

Autor článku

Psaním jsem skloubila své znalosti ze studií financí a žurnalistiky. Ráda se učím nové věci, tančím a běhám.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).