Hlavní navigace

Turecká krize se začíná přelévat, indická rupie je na historickém minimu. Vliv má i na českou korunu

Sdílet

Ve včerejší aktualitě jsme vás informovali o tom, že turecká lira se na asijských trzích propadla na rekordní minimum vůči dolaru. Ode dna se sice během dne opět odrazila, ale v letošním roce stále ztrácí vůči dolaru přes 40 %.

Turecká ekonomika je od konce minulého týdne pod silným tlakem a včerejší propad byl reakcí na prohlášení amerického prezidenta Donalda Trumpa, který slíbil zdvojnásobení cel na dovoz oceli a hliníku z Turecka. Turecká ekonomika se také potýká s vysokou inflací.

Pád liry má samozřejmě vliv i na českou korunu. Krize na rozvíjejících se trzích je v tuto chvíli hlavním motorem ženoucím vpřed zisky amerického dolaru. Ta samá síla současně tlačí do defenzivy českou korunu spolu s ostatními regionálními měnami. A zdá se, že tento týden bude pokračovat v podobném duchu, komentuje současnou situaci Jan Bureš, hlavní ekonom Patria Finance.

Dnes je situace ohledně liry klidnější. Turecká centrální banka provedla opatření, ve kterém se zavázala poskytnout bankám v zemi potřebnou likviditu a snížila požadavky na tvorbu rezerv jednotlivých bank. Nyní dokonce oproti dolaru lira posiluje. 

Neznamená to však, že je krize zažehnána. Tato opatření nebudou stačit, pokud nedojde k dalším zásadním opatřením turecké centrální banky, zejména ke zvýšení základní úrokové sazby vysoko nad dvacet procent. Vztah Ankary s Washingtonem zůstává nadále napjatý, zejména kvůli zadržovanému duchovnímu Andrewu Brunsonovi. To situaci rozhodně nesvědčí, říká Lukáš Kovanda, hlavní ekonom společnosti Cyrrus.

Navíc se krize začala přelévat dál, a to zejména do rozvíjejících se ekonomik. Současnou obětí je jihoafrický rand, nejvýrazněji pak indická rupie. Ta dnes ráno klesla na historické minimum vůči americkému dolaru. Indické úřady, podobně jako turecké, svádí situaci na vnější faktory. Turci mají na mysli zejména Spojené státy, Indové pak Turecko. Do situace bude muset zřejmě i v Indii vstoupit tamní centrální banka, a svoji měnu tak stabilizovat, dodává Lukáš Kovanda.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).