Na co si dát pozor při hledání nového dodavatele energií?

Sdílet

Při změně dodavatele elekřiny nebo plynu čeká na českém trhu řada nástrah. Při jejich neznalosti pak můžete platit pokutu. Pokud se koukáte po nabídkách konkurenčních společností, nezajímejte se jen o cenu. Zaměřit byste se měli i na platby za další související služby, nejen za samotné dodávky energií. Ověřte si i to, jak a v jaké výpovědní době lze smlouvu ukončit, a zjistěte si, k jakým smluvním pokutám se podpisem smlouvy zavazujete, radí Lukáš Zelený, vedoucí právního oddělení dTestu.

Pečlivě si proto prostudujte nejen text samotné smlouvy, ale i ceník a obchodní podmínky. Pamatujte na to, že podmínky smlouvy může dodavatel změnit, aniž byste souhlasili a o této změně vás mnohdy nemusí informovat individuálně, ale stačí, že změnu oznámí na svých webovýh stránkách.

I když právě nového dodavatele energií nehledáte, může se stát, že třeba i nevědomky uzavřete smlouvu u vás doma při návštěvě přesvědčivého podomního prodejce. Ten se k vám někdy vetře tak, že se vydává za zástupce stávajícího dodavatele, Energetického regulačního úřadu, distributora, spotřebitelské organizace či ombudsmana. Vyžádá si vaše vyúčtování, ze kterého získá informace nutné k uzavření nové smlouvy. Při odchodu pak bude mít v kapse vámi podepsanou smlouvu, kterou vám dal podepsat jako potvrzení o své návštěvě u vás doma, které potřebuje pro svého zaměstnavatele. Jestliže si svou chybu uvědomíte, můžete od smlouvy bez sankce odstoupit ve lhůtě 14 dní od jejího uzavření nebo ji vypovědět ve lhůtě do 15 dnů od zahájení dodávek podle nové smlouvy. Takto lze totiž ukončit smlouvy uzavřené při podomním prodeji a takzvaně na dálku, tedy prostřednictvím pošty a internetu, vysvětluje Lukáš Zelený.

Dalším trikem, jak zabránit ukončení smlouvy, je koupě nebo pronájem žárovek. Při sjednání smlouvy o dodávkách energií vám dodavatel za symbolickou cenu dá úsporné žárovky. Jestliže však smlouvu ukončíte ve výše uvedených zákonných lhůtách, dodavatel vám za žárovky vyfakturuje novou několikatisícovou cenu a bude se ohánět smlouvu, dle které na to má právo. Dodavatel nemá v takovém případě na smluvní pokutu nárok, protože spotřebitel nemůže být za ukončení smlouvy v zákonných lhůtách trestán. Že dodavatelé nemohou smluvní pokutu požadovat, už dříve rozhodl Ústavní soud a nedávno to uvedla i Česká obchodní inspekce, říká Lukáš Zelený.

Pozor si dejte i na závazné aukce energií. Některé totiž vyžadují, abyste se smluvně zavázali, že s vítězným dodavatelem uzavřete smlouvu. A pokud to neuděláte, pořadatel aukce vám pošle fakturu na několik tisíc korun za porušení smlouvy.

Našli jste v článku chybu?

Autor aktuality

Psaním jsem skloubila své znalosti ze studií financí a žurnalistiky. Ráda se učím nové věci, tančím a běhám.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).