Hlavní navigace

Maloobchodu se daří i když mzdy klesají

Sdílet

Průměrná mzda se v prvním kvartálu nepatrně snížila. Nominálně o 0,4 %. Analytici změnu přičítají zejména předčasnému vyplácení bonusů za účelem vyhýbání se solidární dani. Proto na konci roku mzdy výrazně vzrostly, hlavně u vysoce příjmových skupin, a naopak nyní mzdy tolik nerostly. Pokles byl viditelný hlavně u podnikatelů, kterým mzdy nominálně klesly o 0,4 %, v nepodnikatelské sféře zůstaly mzdy stabilní, vysvětlil Michal Kozub, analytik Home Credit.

Koupěschopnost mezd podle Kozuba ukazuje růst reálných mezd, tedy po odečtení inflace. Růst cen byl ke spotřebitelům příznivý a neničil mzdy tak výrazně, jako v předchozím roce, uvedl s tím, že ceny obecně rostly o 1,8 %, což znamená snížení reálné mzdy o 2,2 %. Přestože je to celkově špatná zpráva, tak pozitivní je, že šlo jen o jednorázový výkyv. Letos by měla být inflace velmi nízká, a tak je pravděpodobné, že mzdy nepodnikatelů se dokážou dostat do reálného růstu, odhaduje.

Příjemně analytiky překvapily výsledky maloobchodu za duben. Ve stálých cenách bez očištění se zvýšily meziročně o 1,5 %. Nedařilo se potravinám, prodeje vozidel naopak zažily dobrý měsíc.

Česko jde ruku v ruce se zbytkem Evropy v zájmu o nové automobily. Duben přinesl stabilizaci poptávky a v česku dokonce její růst. Tržby za prodej a opravy vozidel vzrostly o 5,7 % a to je po dlouhé době opět výrazný růst. I zde se projevilo počasí a dlouhotrvající zima, která kumulovala poptávku po opravách až do dubna, uvedl Kozub, který upozornil že vzrostly také tržby z online nakupování. 

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).