Hlavní navigace

Přijetí eura je pro ČR v nedohlednu. Vláda se rozhodla termín nestanovit

Sdílet

Vláda se přiklonila k doporučení Ministerstva financí ČR a České národní banky, aby prozatím nestanovila cílové datum přijetí eura v České republice. Rozhodnutí je založeno na informacích obsažených v letošním dokumentu Vyhodnocení plnění maastrichtských konvergenčních kritérií a stupně ekonomické sladěnosti ČR s eurozónou. Tento materiál mapuje ekonomickou připravenost k přijetí eura a vláda jej vyhodnocuje každý rok od vstupu České republiky do Evropské unie.

Vlastní připravenost České republiky na přijetí eura se oproti předchozím letům zlepšila. Stále tu ale jsou překážky vstupu do měnové unie, a to například nedokončený proces reálné ekonomické konvergence ČR. Ta sice v posledních letech obnovila, odstup u většiny klíčových ukazatelů, zejména pak cenové a mzdové úrovně, však zůstává značný. Nadále také přetrvávají významné rozdíly vůči eurozóně ve struktuře českého hospodářství.

Vzhledem ke stárnutí populace také není zcela dořešen problém dlouhodobé udržitelnosti veřejných financí. Překážkou přijetí eura je rovněž nesladěnost finančních cyklů České republiky a eurozóny.

Česká republika v tomto roce s největší pravděpodobností splní všechna maastrichtská konvergenční kritéria, kromě kritéria směnného kurzu, neboť se neúčastní příslušného mechanismu a ve střednědobém výhledu pravděpodobně budou tato kritéria plněna i nadále. Ale během posledních let se podoba institucí i pravidla eurozóny podstatným způsobem změnila a jednání o prohlubování integrace i nadále pokračují. V současnosti proto nelze spolehlivě odhadnout budoucí potenciální finanční i nefinanční závazky pro Českou republiku spojené se vstupem do eurozóny.

Ministerstvo financí a Česká národní banka tak dospěly ke společnému stanovinku, že zatím není dosaženo dostatečného pokroku ve vytvářené podmínek pro přijetí eura. A z tohoto důvodu není vhodné stanovovat konkrétní datum.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).