Hlavní navigace

Končí termín pro přiznání k dani z nemovitostí. Pokuty se zatím bát nemusíte

Sdílet

Jiří Hovorka 31. 1. 2018
daně Autor: isifa.com

S lednem končí termín pro přiznání k dani z nemovitých věcí. Podat ho musejí ti, kdo se loni nově stali majiteli některé nemovitosti. Přiznání ale podávají i ti majitelé nemovitostí, u nichž se změnily „okolnosti rozhodné pro vyměření daně“. Typicky jde o kolaudaci stavby, dobudování přístavby k rodinnému domu, změnu rozlohy pozemku nebo prodej jedné z několika vlastněných nemovitostí.

Více času na podání přiznání pak mají ti, kdo sice požádali o zápis o změně vlastnictví do katastru už loni, ale k zápisu došlo či dojde až letos. Daňové přiznání je v takových případech třeba podat do tří kalendářních měsíců, které následují po měsíci, ve kterém k zápisu došlo.

Nejostražitější by měli být majitelé aktivních datových schránek. Když podají přiznání sice včas, ale v klasické „papírové“ podobě, uloží jim za to finanční úřad pokutu. Ta činí 2000 korun a vznikne automaticky přímo ze zákona. Majitelé datových schránek totiž mají povinnost vyřizovat úřední věci s finančním úřadem právě přes tuto schránku.

Paradoxně lépe na tom budou lidé, kteří daňové přiznání v termínu vůbec neodevzdají. Pokuta ve výši 0,05 procenta z výše daně za každý den prodlení se totiž začíná počítat až šestý pracovní den po uplynutí lhůty pro podání, tedy až od 8. února.

Pokuta za opožděné podání daňového přiznání se navíc nevyměřuje v případě, že její výše nepřesáhne 200 korun. Například u běžně velkého bytu, kde se daň z nemovitých věcí pohybuje kolem 1000 korun, by se pokuta vyšplhala na 200 korun až po více jak ročním zpoždění.

V praxi tedy pokuta není příliš vážnou hrozbou. Když daňové přiznání třeba až po výzvě z finančního úřadu odevzdáte, většinou se jí obávat nemusíte. Jen ten, kdo by přiznání neodevzdal ani po výzvě, dostane pokutu v minimální výši 500 korun.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 17. 6. 2019 13:34

    SR (neregistrovaný) ---.112.broadband.iol.cz

    Dobrý den, měl bych dotaz - DP jsem před dvěma lety odevzdal, FÚ vyměřil daň ve výši cca 5200 Kč. V loňském roce jsem nabyl ještě další pozemek a daň se zvýšila o 350 Kč. Na tuto změnu jsem zapomněl podat DP a podal jej až v květnu - FÚ pak vyměřil penále ve výši 0,05% a den - ale z celé částky 5550 Kč, nikoli z toho rozdílu 350 Kč, o který se daň zvýšila. Je to v pořádku? Jak mohou počítat pokutu podle něčeho, co tam bylo dávno přiznáno a nikoli podle toho, jakého "přestupku" jsem se dopustil?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).