Potřebujete zjistit, kolik peněz musíte v letošním roce odvést státu za své pozemky a další nemovitosti? Daň z nemovitých věcí (dříve daň z nemovitostí) se počítá jako násobek výměry nemovitosti s příslušnými sazbami a koeficienty. Pokud si s tímto krokem nevíte rady, na první pohled složitý výpočet za vás vyřeší naše daňová kalkulačka.
Co všechno potřebujete pro výpočet daně z nemovitostí znát? Nejprve je nutné zvolit, o jaký typ stavby, jednotky či pozemku se jedná. V případě staveb se dále uvádí výměra bytu či zastavěná plocha v m2 a případně i počet nadzemních podlaží nebo další specifika umístění dané nemovitosti. Kromě toho je nutné znát také koeficienty pro svou nemovitost, přičemž se do kalkulačky uvádí jak místní koeficient, tak i koeficient podle velikosti obce. Pokud tyto koeficienty neznáte, podívejte se na daňový portál Finanční správy České republiky. Pak už jen kliknete na tlačítko „Spočítat“ a zobrazí se vám výsledná daň.
Jestliže se jedná o pozemek, záleží na tom, zda vlastníte stavební parcelu, zahradu, louku nebo třeba zastavěnou plochu na nádvoří. Když počítáte daň z nemovitostí, kalkulačka potřebuje znát výměru pozemku v m2, výměru zastavěnou nemovitými stavbami v m2, místní koeficient a případně také koeficient podle velikosti obce. Někdy se pak udává také cena pozemku za 1 m2.
Jestliže se právě chystáte vyplnit příslušné prohlášení, můžete si stáhnout náš formulář pro přiznání k dani z nemovitostí.
TIP: Jakou má vaše nemovitost cenu? Online kalkulačka pro ocenění nemovitosti zdarma.
Jednou z majetkových daní, které se platí jak v České republice, tak i v jiných státech, je daň z nemovitých věcí (dříve daň z nemovitostí). Jejím prostřednictvím se každoročně zdaňuje vlastnictví nemovitých věcí, jako jsou například stavební parcely, byty, rodinné domy nebo i rekreační zařízení, pastviny a orná půda.
Podle zákona č. 338/1992 Sb., o dani z nemovitých věcí se tato daň stanoví na zdaňovací období podle stavu k 1. lednu roku, na který je daň stanovována. Platí se tedy dopředu, což patří mezi specifika daně z nemovitých věcí. Zdaňovacím obdobím je pak kalendářní rok, přičemž ke změnám rozhodných skutečností, které nastanou v průběhu zdaňovacího období, se nepřihlíží.
Na výši částky, kterou musíte uhradit, nemá úroveň vašich příjmů žádný vliv. Ačkoliv správu daně z nemovitých věcí zajišťuje stát za pomoci finančních úřadů, jediným příjemcem výnosů (peněz, které poplatníci za své nemovitosti zaplatí) jsou obce a města, v jejichž územních obvodech se zdaňované nemovitosti nachází.
Předmětem daně z nemovitých věcí jsou veškeré zdanitelné stavby a jednotky, jež se nachází na území České republiky, a všechny pozemky, které jsou evidované v katastru nemovitostí. Skládá se tedy ze dvou dílčích daní, které se stanovují samostatně:
V případě daně z pozemků je poplatníkem vlastník pozemku, u pronajatých či propachtovaných nemovitých věcí pak nájemce či pachtýř, který splňuje dané podmínky. Pokud jde o daň ze staveb a jednotek, zde se za poplatníka považují vlastníci zdanitelných nemovitostí, ale v některých případech také nájemci či pachtýři.
Na rozdíl od ostatních daňových formulářů má přiznání k dani z nemovitých věcí jistá specifika. Podává se totiž vždy po roce, ve kterém se v katastru nemovitostí změnil vlastník nemovitosti a stačí ho tedy vyplnit a odeslat pouze jednou. Finanční úřad vás pak už jen každoročně vyzve k zaplacení příslušné částky a nové přiznání je třeba podat pouze v případě, že u vaší nemovitosti dojde k nějakým podstatným změnám.
Datum, do kdy musíte daňové přiznání podat příslušnému správci daně, je stanoveno na 31. ledna zdaňovacího období. Pokud tedy chcete zaplatit daň z nemovitých věcí za rok 2023, daňové přiznání musíte poslat nejpozději do 1. února 2023. Rozhodným obdobím pro výpočet příslušné daně je pak 1. leden daného roku.
Přiznání daně z nemovitostí je nutné podat místně příslušnému správci daně, kterým je finanční úřad, v jehož obvodu územní působnosti se stavba, jednotka či pozemek nachází. Jestliže přiznáváte nemovitosti v obvodech územní působnosti více finančních úřadů, musíte daňové přiznání podat samostatně u každého z nich.
V případě, že roční daň z nemovitých věcí nepřesáhne částku 5000 Kč, je splatná nejpozději do 31. května zdaňovacího období. Pokud jde o vyšší daň z nemovitých věcí, platba může proběhnout ve dvou stejných splátkách, které musíte uhradit nejpozději do 31. května a do 30. listopadu zdaňovacího období. Výjimku mají pouze lidé, kteří se starají o zemědělskou výrobu a chov ryb. Ti sice také mohou platit daň ve dvou splátkách, ale termíny pro jejich uhrazení se mění na 31. srpna a 30. listopadu.
Pro rok 2023 se tři okresní města rozhodla změnit koeficienty k dani z nemovitých věcí. Jedná se o Uherské Hradiště, Tachov a několik objektů v okrajových částech Plzně. Lidé, kterým se vlivem rozhodnutí jednotlivých měst výše daně změnila, však nemusí podávat nové přiznání k dani z nemovitých věcí. Podávají ho pouze ti poplatníci, u kterých došlo ke změnám, které jsou pro vyměření daně rozhodné (nabytí nové nemovitosti, změna rozlohy pozemku a podobně). Výši vyměřené daně poplatníkům oznámí finanční úřad, který jim v průběhu května odešle daňovou složenku.
Informace o platbě a výši daně si můžete také nechat poslat na e-mail. Pokud ovšem chcete tuto variantu využít, nezapomeňte nejpozději do půlky března odeslat finančnímu úřadu Žádost ve věci zasílání údajů pro placení daně z nemovitých věcí e-mailem. Jestliže službu využijete, žádná složenka vám již nepřijde.
Součástí české daňové soustavy byla také daň z nabytí nemovitých věcí, kterou jste mohli znát také jako daň z nabytí nemovitostí, daň z nabytí pozemku nebo daň z koupě nemovitostí. Sbírku zákonů obohatila v říjnu 2013 na základě zákonného opatření senátu č. 340/2013 o dani z nabytí nemovitých věcí, přičemž nahradila stávající daň z převodu nemovitostí.
Tato daň byla k 26. září 2020 zrušena.
Ani ten, kdo nemovitost prodává, není většinou od daní osvobozen. Při prodeji nemovité věci musí totiž uhradit klasickou daň z příjmů, kterou však lidé chybně nazývají také daň z prodeje nemovitosti či daň z prodeje pozemku. Zároveň je nutné tuto skutečnost zahrnout do daňového přiznání, které se odevzdává do konce března následujícího roku.
Sazba daně z příjmů při prodeji nemovitých věcí momentálně činí 15 %, což se ovšem nepočítá z celkové prodejní ceny, ale ze zisku, který prodávajícímu vznikl. Daň ale platíte pouze v případě, že byl váš příjem vyšší než částka vydaná na pořízení dané nemovitosti, a zároveň existuje několik možných případů, kdy můžete být od daně z příjmů při prodeji nemovitosti osvobozeni (například vlastnictví nemovitosti minimálně 5 let).
Zákon o dani z nemovitých věcí
Daňová kalkulačka slouží pro pohodlí čtenářů při řešení daňových povinností vůči orgánům veřejné moci. Vyvinuli jsme maximální úsilí pro přesný výpočet při zadání potřebných vstupních dat. Je však věcí každého poplatníka, uživatele daňové kalkulačky, aby si správnost všech výpočtů, výstupních dat daňové kalkulačky, stejně jako správnost a úplnost všech údajů uvedených v daňové kalkulačce ověřil dle platných právních norem, případně pokynů příslušného správce daně. Upozorňujeme Vás, že neneseme žádnou odpovědnost za podané daňové přiznání a související přehledy pro sociální správu a zdravotní pojišťovny na základě výstupních dat naší kalkulačky. Za toto podání je zodpovědný daňový poplatník.