Hlavní navigace

Na co máte právo, když si dovolenou zařizujete na vlastní pěst?

Sdílet

Pokud se Češi rozhodnou strávit zimní dovolenou na českém území, většinou si ubytování a další služby zajišťují sami a málokdy využijí služeb cestovních kanceláří. Pokud se ale rozhodnete si dovolenou sestavit sami, nechrání vás zákon tak dobře, jako když jedete na zájezd s cestovní kanceláří.

Při zajišťování ubytování je v České republice možné uzavřít smlouvu i po telefonu či e-mailem. Oproti jiným službám uzavíraným na dálku ale v tomto případě nemůžete od smlouvy odstoupit do 14 dnů bez udání důvodu. Pokud tak učiníte, má provozovatel ubytovacího zařízení právo vám udělit sankci. Ubytování samozřejmě lze zrušit. Zákon umožňuje smlouvu vypovědět, než uplyne doba ubytování, tedy kdykoliv před jeho začátkem i v průběhu. Nemusí to ale být zadarmo. Pokud ubytovatel nestačí najít nového zájemce, pak musíte uhradit škodu, je-li prokázáno, že vznikla, říká Lukáš Zelený, vedoucí právního oddělení spotřebitelské organizace dTest.

V situaci, kdy do začátku pobytu chybí měsíc, nejspíše žádná škoda nevznikne. Pokud zrušíte rezervaci den předem, nejspíše ubytování zaplatíte celé. Veškeré informace ale budou vždy obsaženy v podmínkách smlouvy, a tak se vyplatí si před uzavřením rezervace tyto informace přečíst.

Na druhé straně má určité povinnosti i ubytovatel. Pokud vás nalákal na fotografie krásného pokoje s výhledem na sjezdovku, je pro něj tato informace závazná a musí podmínky dodržet. Jestliže ubytování neodpovídá příslušnému standardu, žádejte nápravu. A pokud nedojde k nápravě, máte právo na slevu.

Právní úprava ubytování v občanském zákoníku obsahuje i klauzuli o tom, že ubytovatel musí na vaši žádost převzít a uschovat cennosti či peníze, pokud o to požádáte. Za uschované věci pak odpovídá, takže nemusíte mít strach ze všetečného personálu nebo nevítaných hostů.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).