Kde v zahraničí chodíme nejčastěji k lékaři?

Pokud potřebujeme využít zdravotní péči v rámci evropských států, prokazujeme se modrou kartičkou zdravotní pojišťovny (EHIC), stejně jako v České republice. Na základě toho pak máme právo na poskytnutí akutní lékařské služby v tom rozsahu a za takových podmínek, jako tamní pojištěnci. To však platí pouze ve smluvních zdravotnických zařízeních, která jsou napojena na tamní systém veřejného zdravotního pojištění. Nesmí se tedy jednat například o soukromé kliniky, které nemají smlouvu s žádnou místní zdravotní pojišťovnou, říká Oldřich Tichý, tiskový mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny.

Nejčastěji využívají Češi lékařské ošetření v Německu a na Slovensku. Vždy se jedná o akutní vyšetření a nikoli léčbu, za kterou by lidé do cizích zemí cestovali.

Ve 43 % případů využili Češi zdravotní péče na Slovensku. Následuje Německo, Polsko a Rakousko. Oblíbené Chorvatsko skončilo až na pátém místě.

Vždy je ale třeba počítat s možnou spoluúčastí a dalšími zákonnými poplatky, které vás mohou na místě čekat. Není proto od věci zvážit i komerční pojištění, než do zahraničí vycestujete. 

O tom, jak finančně nákladné mohou být některé situace v zahraničí bez cestovního pojištění jsme psali v článku Jak přežít v zahraničí bez cestovního pojištění.

Viditelné věci v autě jsou pozvánkou pro zloděje. Jak zajistit auto, když odcházíte? Češi preferují jet na dovolenou vlastním autem. Pokut se bojí, ale předpisy nestudují