Hlavní navigace

"Je to krvavá lázeň," popisují bankéři situaci na čínském trhu

Sdílet

Gabriela Hájková 25. 8. 2015

Čínské státní deníky včerejší den nazvaly jako černé pondělí na akciovém trhu. To už je důkazem, že situace je zde skutečně vážná. Lakshmi Thurai ze singapurské pobočky Saxo Bank popsal, že je to naprostá krvavá lázeň. Jen za včerejší den se například index Shanghai Composite propadl o 8,49 % a jen prohloubil ztráty z minulého týdne.

Podle singapurského bankéře jsou ale včerejší poklesy jiné než minulý týden.

Thurai tvrdí, že včerejší ranní masakr byl jiný než minulý týden. Obavy z globálního zpomalení ekonomiky vedeného Čínou podle něj dopadly na trh tak, že americké futures hlásí ztráty již pět dní v řadě. Ačkoli minulý týden ještě americké trhy držely své pozice, zatímco ty asijské se už rozpadaly.

Na všech hlavních asijských trzích došlo k propadu, uvedl Thurai s tím, že čínské akcie se propadly nejvíc od roku 2007 a například japonské cenné papíry zažily největší pětidenní pokles od následků zemětřesení v březnu 2011.

Propadat začala také ceny ropy, kdy americká ropa WTI se poprvé od roku 2008 obchoduje pod úrovní 40 dolarů za barel a ropa Brent pod 45 dolarů za barel.

Podle Ole Hansena, hlavního komoditního stratéga Saxo Bank se cena ropy propadá kvůli obavám z poptávky v Číně, dále kvůli zvyšující se produkci břidlicové ropy v USA. Třetím důvodem je Írán, který je připravený kdykoli zvýšit produkci a získat svůj podíl na trhu zpět, dodal Hansen, podle kterého poklesla také cena mědi o 2,5 % a růst zlata také zpomalil.

Thurai varuje také před tím, že investoři potřebují mít jasno o načasování amerického zvyšování úrokových sazeb: trhy mají obavy, že globální ekonomika nebude dost silná, aby ustála vyšší úrokové sazby v USA.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).