Hlavní navigace

Každý pátý diamant může být falešný nebo nadhodnocený

Sdílet

Gabriela Hájková 25. 8. 2015

Až pětina diamantů na českém trhu může být nadhodnocených nebo dokonce falešných. Odhaduje to klenotnictví ALO diamonds, které upozorňuje, že je kvalita často neodpovídá certifikátu. To, že vás někdo ošidil, ale pozná jen znalec. Sami podvodní prodejci si totiž vyrábí certifikáty, které garantují kvalitu kamene.

Zaznamenal jsem již hodně příběhů, kdy byla pro kupujícího hlavním motivem nízká cena, a nakonec se ukázalo, že prodaný drahokam nebo šperk naprosto neodpovídal tomu, co prodávající prezentoval. Vsadit na nízkou cenu jako jediné kritérium se proto v mnoha případech nevyplácí, myslí si Alojz Ryšavý, klenotník z ALO diamonds.

K diamantu zasazenému do šperku nebo jinému drahokamu byste podle něj měli obdržet certifikát i osvědčení od nezávislého soudního znalce. K velkým kamenům už by měl vždy existovat i mezinárodní certifikát, který je pro diamant jakýmsi rodným listem. Jsou zde uvedeny specifické vlastnosti kamene a zároveň potvrzuje, že diamant jste získali legálně.

Certifikáty vydávají gemologické laboratoře (zde např. Česká gemologická laboratoř). K diamantům o váze větší než jeden karát je podle Ryšavého vhodné mít i mezinárodní certifikát například od G.I.A., což je podle něj jedna z nejuznávanějších gemologických institucí na světě. Dalšími mezinárodně uznávanými certifikáty jsou HRD (Hoge Raad voor Diamant – Diamantový koncil), EGL USA (Evropská gemologická laboratoř Spojených států amerických) anebo IGI (Mezinárodní gemologický institut).

Na webových stránkách gemologických laboratoří lze každý certifikát ověřit. Potvrzení, že nezfalšovaný certifikát opravdu patří k vašemu kameni, může ale vydat pouze soudní znalec nebo samotná gemologická laboratoř. Posouzení ceny diamantového šperku soudním znalcem stojí od 1500 korun, dodal Ryšavý.

Podle Hany Šimonové, expertky na starožitné šperky a soudní znalkyně pro obor drahé šperky a drahé kameny by znalecké posudky s cenovým vyjádřením či dodatkem měly mít všechny dražší šperky, protože spolu s nabývacími doklady a certifikáty tvoří součást klenotu. Všechny listiny je pro případ ztráty či krádeže šperku vždy dobré uchovávat na jiném místě, Šimonová.

Zájem o investiční rodinné šperky se podle průzkumu pro společnost ALO diamonds u českých investorů se přitom v poslední době zvyšuje. Šperk jako investici podle výsledků pořizuje každý pátý Čech, který kupuje klenoty. Typickým investičním šperkem má být podle odpovědí sada klenotů (například náušnice a přívěšek) z bílého zlata s brilianty za alespoň 30 000 korun. Obecně Češi nejčastěji kupují dražší šperky jako dárek k významnému životnímu jubileu (42 %) nebo u příležitosti (31 %).  Pro 23 % respondentů je motivem právě investice.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).