Hlavní navigace

Jak zvládnout dovolenou

Sdílet

Přípravy na dovolenou začínají už několik dní či týdnů před jejím začátkem. Než odjedete, neměli byste zapomenout vyřídit záležitosti, které nesnesou odklad a v případě jejich nevyřešení by hrozil problém. Důležitá je také domluva s kolegy, kteří budou pracovníka odcházejícího na dovolenou zastupovat. Je zapotřebí vyjasnit, které typy úkolů vyřeší sami, které počkají na návrat a kvůli kterým mohou případně zavolat v době dovolené, doporučuje Tomáš Surka, ředitel personálně-poradenské společnosti McROY Czech.

Vaši kolegové, kteří vás budou zastupovat, by měli po dobu vaší nepřítomnosti mít přístup ke všem informacím a potřebným kontaktům. Pokud pracujete s klienty, je dobré je informovat o vaší nepřítomnosti, ať už telefonicky, e-mailem či automatickým nastavením odpovědi v e-mailu. Tam se také vyplatí uvést případný kontakt na osobu, jež vás zastupuje.

Pokud jste po dobu vaší dovolené plně zastupitelní, pokuste se během dovolené zcela ztratit kontakt se svou prací. Po návratu si nechte ještě den či dva na načerpání sil. Prvním krokem v práci by mělo být určení cílů a priorit na první dny. Při vyřizování e-mailů je dobré nejprve promazat nedůležité zprávy, které přišly do schránky. Jedná se o ty, které nevyžadují odpovědi, informační a propagační e-maily. Zároveň pracovník takto získá přehled o odesílatelích e-mailů a pak je podle důležitosti začne vyřizovat, radí Tomáš Surka.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).