I v novém roce se řada Čechů chystá vyrazit za lyžováním a jinými zimními sporty do zahraničí. Samozřejmostí by mělo být sjednání cestovního pojištění. To může být i součástí debetní či platební karty. Bez cestovního pojištění vás ale mohou v případě nehody události čekat perné chvilky. O tom jsme psali v článku Jak přežít v zahraničí bez cestovního pojištění?
Pokud cestujete vlastním vozem, může se vyplatit na krátkou dobu i sjednání havarijního pojištění. V případě, že způsobíte na silnici nehodu, musíte poškozenému sdělit všechny potřebné osobní údaje i údaje o vozidlu a pojištění. Poté byste měli společně vyplnit Evropský záznam o nehodě, pořídit plánek místa nehody a fotodokumentaci. Informovala o tom UNIQA pojišťovna.
Událost pak nahlásíte pojišťovně po návratu do České republiky. Pokud jste naopak v roli poškozeného, je postup stejný, akorát viník nahlásí nehodu své pojišťovně, která škodu nahradí vám.
Vždy si také dopředu zjistěte, jestli je nutné volat k nehodě polici. Například v Německu máte tuto povinnost, pokud došlo k jakékoli kolizi v důsledku hrubého chování jednoho z účastníků, při podezření na alkohol či návykové látky, pokud se někdo zraní, a nebo pokud se neshodnete, kdo nehodu zavinil.
Stejná pravidla platí i v Rakousku. Tam navíc musíte zavolat policii i v případě, že nedojde k vzájemné výměně údajů. V Itálii se volá policie v případě zranění nebo usmrcení osob, při omezení provozu a škodách na majetku třetích osob.
Pokud dojde ke kolizi na lyžařské sjezdovce a někoho zraníte, jste povinni mu uhradit bolestné, účelně vynaložené náklady na léčbu, majetkovou škodu, ztrátu na výdělku, a také tzv. snížené společenské uplatnění v případech, kdy následky přetrvávají.
Zraněný má ale právo i na uhrazení nákladů na výpomoc v domácnosti a dlouhodobou ošetřovatelskou péči. Tyto částky mohou dosahovat i několika milionů korun. Toto riziko ale bývá kryto z pojištění odpovědnosti v rámci cestovního pojištění.