Hlavní navigace

Anonymně už si na automatech nezahrajete, registr hráčů ale stále není

Sdílet

Jiří Hovorka 2. 1. 2018

Hra na „výherních“ automatech dostala od začátku roku 2018 přísnější pravidla. Zahrát si nově může jen ten, kdo se před hrou zaregistruje, tedy komu provozovatel herny ověří totožnost. Jde o druhou fázi takzvaného protihazardního zákona, který začal platit už loni.

Automaty nově také zmizí z hospod. Nově smí být jen ve speciálních hernách a kasinech, pro která platí přísnější pravidla. V hospodách zůstanou pouze dočasně automaty, kterým ještě dobíhá dřívější povolení. Většině dosavadních přístrojů udělené povolení vyprší do konce února. Zmizí tak ze 738 hospod.

Poté budou dobíhat pouze desetiletá povolení, která udělilo ministerstvo financí v letech 2008 a 2009, citují Hospodářské noviny náměstka ministra financí Ondřeje Závodského. Podle něj se to týká asi 140 hospod a barů s 265 automaty.

V hernách musí být minimálně 15 automatů a musí mít zvláštní vchod a zakrytá okna. Nesmí aktivně lákat ke vstupu – je povolen pouze nápis herna. Herny navíc nesmí nabízet občerstvení zdarma. Z původního počtu více než sedmi tisíc heren před čtyřmi roky by jich tak mělo na konci příštího roku zbýt podle odhadu ministerstva financí zhruba 2000.

Ministerstvu se ale stále nepodařilo zprovoznit registr hráčů, který má blokovat hru těm, kdo pobírají sociální dávky. Loňské výběrové řízení na provozovatele systému totiž „sestřelili“ odpůrci nového zákona, kteří na ministerstvo poslali stovky doplňujících dotazů. Úřad pak tendr zrušil. Nový chystá vypsat na začátku roku 2018.

Připravujeme vypsání nové veřejné zakázky tak, aby ji nebylo možné znovu shodit obstrukcemi, řekl Hospodářským novinám Filip Běhal, mluvčí ministerstva.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).