Hlavní navigace

Od ledna platí za doktorandy zdravotní pojištění stát. Musíte to ale oznámit pojišťovně

Sdílet

Od 1. ledna 2018 platí stát pojistné na zdravotní pojištění i za vysokoškolské studenty nad 26 let. Neplatí to ale obecně pro všechny studenty, kteří tento věk překročili. Jedná se pouze o tzv. doktorandy. Nově bude stát platit zdravotní pojištění za osoby starší 26 let studující prvně v doktorském studijním programu uskutečňovaném vysokou školou v ČR ve standardní době v prezenční formě studia, říká Oldřich Tichý, tiskový mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny.

Aby za vás stát pojištění platil, nesmíte být zároveň osoba samostatně výdělečně činná, ani zaměstnanec. A nesmíte mít nadlimitní výdělky v rámci Dohody o provedení práce (nad 10 000 Kč měsíčně) a Dohody o pracovní činnosti (nad 2500 Kč měsíčně).

Jako studenti ale musíte být přihlášeni u své zdravotní pojišťovny v uvedené kategorii. Povinnost oznámit tuto skutečnost máte vy a musíte tak učinit do 8 dnů. Při přihlašování doložíte potvrzení o studiu a vyplníte přihlášku a evidenční list pojištěnce.

V tiskopisu je třeba zaškrtnout jako kategorii pojištěnce (v části 4) „Plátcem pojistného je stát“ a vyznačit písmeno D (Osoby starší 26 let studující prvně v doktorském studijním programu), dodává Oldřich Tichý.

Za dobu studia se bude považovat také kalendářní měsíc, v němž jako doktorandi uvedené studium ukončíte.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).