Hlavní navigace

Jak na tom budou hypotéky příští rok?

Sdílet

Gabriela Hájková 3. 12. 2013

Vývoj v oblasti hypoték klientům bank letos přál. Jak tomu bude příští rok? 

V prosinci budou podle našeho názoru nabídkové úrokové sazby hypoték dál stagnovat. Banky již mají pro tento rok splněno, šetří si munici a zajímavé věci v cenové oblasti se začnou odehrávat hned na začátku roku, uvádí zpráva Golem Finance s tím, že na počátek roku připadají dva možné scénáře. 

První, vycházející z čistě technické analýzy dat napovídá, že úrokové sazby podobně jako v předchozích letech budou spíše stagnovat a banky budou vyčkávat na kroky konkurence. Druhý scénář vycházející spíše z fundamentálních předpokladů však přece jen signalizuje určitý potenciál pro možnou korekci sazeb. Prostor pro snížení průměrných nabídkových sazeb se totiž znovu otvírá díky vývoji na mezibankovním trhu, míní odborníci z Golem Finance s tím, že úrokové swapy se zde opět blíží rekordním minimům, kterých dosahovaly letos v červnu. 

Dá se také očekávat, že banky budou chtít zopakovat úspěch z roku 2013 a tak budou kvůli konkurenci tlačeny sazby ještě mírně snížit.

Velice silným faktorem, který stál za zostřeným konkurenčním prostředím v uplynulých dvou letech, je refinancování, a i v roce 2014 bude tento fenomén hrát důležitou roli. V příštím roce budou podle našeho odhadu končit fixace zhruba 100 000 hypoték, odhaduje zpráva.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).