Hlavní navigace

Jak na Přehled o příjmech a výdajích?

Sdílet

V případě, že jste v loňském roce podnikali, máte vedle daňového přiznání ještě povinnost podat Přehled o příjmech a výdajích pro správu sociálního zabezpečení a zdravotní pojišťovnu. Na jeho základě se vám vypočtou platby za sociální a zdravotní pojištění za minulý rok a také výše zálohy na rok 2017. Povinnost podat Přehled máte i pokud jste  podnikali jen po část roku, vykonáváte vedlejší činnost nebo jste kvůli nízkým příjmům nemuseli podávat daňové přiznání.

Do přehledu musíte uvést všechny příjmy a výdaje vyplývající ze samostatné výdělečné činnosti. V případě, že jste neměli v loňském roce žádné příjmy z podnikatelské činnosti, nebo tyto příjmy nepřesáhly částku 15 000 korun, vyplníte v přehledu nulové příjmy a výdaje, poradila Ivana Brancuzká ze společnosti Crowe Horwath s tím, že pokud by nastala situace, že je v součtu se zaměstnáním dosaženo maximálního vyměřovacího základu, musíte pak uvést také příjmy ze zaměstnání a doložit je potvrzením od zaměstnavatele.

Přehled musíte podat nejpozději měsíc po termínu, kdy jste podali nebo měli nejdéle podat daňové přiznání. Řádný termín pro podání přiznání letos vycházel na 3. dubna, takže Přehled musíte podat nejpozději do 2. května 2017. Pokud jste využili služby daňového poradce, lhůta se o tři měsíce posouvá. I přes to o tom ale musíte dané instituce do 2. května informovat.

Pokud v Přehledu uděláte drobnou chybu (např. chybějící podpis nebo špatně uvedené kontaktní údaje) většinou stačí nepřesnost dodatečně upravit v již podaném přehledu. Pokud byste udělali chybu závažnějšího charakteru, která by ovlivnila výši vyměřovacího základu, náprava probíhá prostřednictvím opravného přehledu. V tomto případě však záleží také na tom, zda chyba vedla k vyššímu či nižšímu vyměřovacímu základu, upozornila Brancuzká a dodala, že pokud vám na základě omylu vyšel vyšší vyměřovací základ, než byste měli mít, můžete podat opravný přehled nejpozději do 3 měsíců od doby, kdy jste chybu zjistili. Po uplynutí této lhůty už podle ní nemůžete chybu napravit a nevzniká vám nárok na vrácení pojistného.

V opačném případě (následkem chyby vyšel nižší vyměřovací základ), musíte podat opravný přehled nejpozději do 8 dní ode dne, kdy jste omyl zjistili.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).