Hlavní navigace

Důchody svých prarodičů mladí neznají. Ten svůj si představují od 14 000 Kč výše

Sdílet

Přes 90 % mladých lidí do 35 let věku neví, jaká je aktuální výše starobního důchodu a jakou výši pobírají jejich prarodiče či rodiče. Přes 60 % respondentů odhadovalo, že průměrná výše důchodu v České republice je mezi 14 000 – 17 000 Kč. Ve skutečnosti se ale průměrný důchod pohybuje v rozmezí 9000 – 12 000 Kč. Vyplynulo to z průzkumu, který realizovala společnost Broker Consulting mezi lidmi ve věku 20 – 35 let.

Většina (58 %) si ale přeje pobírat důchod ve výši 17 000 – 19 000 Kč. Dalších 38 % si myslí, že důchod pobírat budou, ale nebude dostatečný, aby pokryl jejich náklady. Zbylých 3,2 % si však myslí, že žádný důchod nedostanou.

Vysoký počet mladých věřících v plnohodnotné důchody si vysvětlujeme tak, že mladí i navzdory mediálním informacím pořád doufají, že jejich penze je jistá. Překvapil nás však nízký počet těch, co nevěří v důchody vůbec. V praxi se setkáváme spíše s tím, že statistiky dožití v kombinaci s posouváním věku odchodu do důchodu způsobují v mladých značnou skepsi ve vztahu k penzi, uvedl Michal Cibulka, analytik Broker Consulting.

Přibližně polovina dotázaných počítá i v důchodovém věku se stejnou životní úrovní, jakou má nyní. Druhá polovina je připravena na snížení své životní úrovně.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).