Hlavní navigace

Jak často musíte nechat kontrolovat kotle, komín nebo tepelné čerpadlo?

Sdílet

Gabriela Hájková

Topná sezóna pomalu končí což znamená, že je ideální čas na kontrolu kotle, tepelného čerpadla nebo komína. Máte-li plynový kotel, nemusíte provádět pravidelné prohlídky každý rok, legislativa to nenařizuje. Technici to však doporučují. Nejvhodnější období na servisní prohlídku je podle nich přitom právě jaro či léto, protože na podzim je o servisní kontroly plynových spotřebičů největší zájem a může být těžké sehnat technika či firmu s volnou kapacitou.

U kotle na tuhá paliva je povinná odborná kontrola každé dva roky. Po skončení topné sezóny je potřeba vyčistit výměník, na kterém se během provozu usazují nečistoty. Zkontrolujte též stav šamotové vyzdívky a případné praskliny nechte opravit. Podívejte se rovněž na stav roštů, klapek a těsnění ve dvířkách, radí Roman Švantner, produktový manažer společnosti ENBRA a dodal, že pokud topíte tuhými palivy, měli byste alespoň dvakrát ročně také čistit komín. Můžete to udělat i svépomocí, jednou za rok si ale kominíka pozvat musíte. Při kontrole odborník prohlédne stav komína a připojení kouřovodu a případně opraví drobné závady, dodává Švantner s tím, že pokud ale objeví nějaká závažnější poškození spalinových cest, může vás vyzvat k jejich odstranění a třeba i provoz kotle či kamen dočasně zakázat. Po nápravě závad je pak nutná revize komína.

Jarní a letní období je vhodné i pro případnou kontrolu těsnosti chladicího okruhu. Ta je u některých typů tepelných čerpadel každoročně povinná. Jedná se o taková zařízení, která obsahují větší množství chladiva. Konkrétně jde o ekvivalent 10 tun CO2 u zařízení s hermeticky uzavřeným chladivovým okruhem. Jedná se zpravidla o jednotky typu monoblok. Nebo pak o ekvivalent 5 tun CO2 u dělených jednotek, kde mezi vnitřní a venkovní jednotkou vede chladivové potrubí, upřesnil Ivo Zabloudil ze společnosti ENBRA s tím, že informaci o množství chladiva naleznete uvedenou na štítku zařízení nebo v evidenční knize zařízení. O případné nutnosti kontrol se můžete informovat u výrobce či dodavatele.

Radiátorům většinou stačí drobná údržba. Po skončení topné sezóny je prohlédněte, přesvědčte se, zda nejsou rezavé a neuniká z nich voda. Kritická bývají hlavně místa napojení trubek na těleso radiátoru, problémy mohou vzniknout též se starými ventily. Zkontrolujte rovněž termostatické hlavice – několikrát je protočte a během letní odstávky topení je poté ponechejte úplně otevřené, dodal Zabloudil.

Našli jste v článku chybu?
Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).