Hlavní navigace

Jak často musíte nechat kontrolovat kotle, komín nebo tepelné čerpadlo?

Sdílet

Gabriela Hájková 25. 4. 2017

Topná sezóna pomalu končí což znamená, že je ideální čas na kontrolu kotle, tepelného čerpadla nebo komína. Máte-li plynový kotel, nemusíte provádět pravidelné prohlídky každý rok, legislativa to nenařizuje. Technici to však doporučují. Nejvhodnější období na servisní prohlídku je podle nich přitom právě jaro či léto, protože na podzim je o servisní kontroly plynových spotřebičů největší zájem a může být těžké sehnat technika či firmu s volnou kapacitou.

U kotle na tuhá paliva je povinná odborná kontrola každé dva roky. Po skončení topné sezóny je potřeba vyčistit výměník, na kterém se během provozu usazují nečistoty. Zkontrolujte též stav šamotové vyzdívky a případné praskliny nechte opravit. Podívejte se rovněž na stav roštů, klapek a těsnění ve dvířkách, radí Roman Švantner, produktový manažer společnosti ENBRA a dodal, že pokud topíte tuhými palivy, měli byste alespoň dvakrát ročně také čistit komín. Můžete to udělat i svépomocí, jednou za rok si ale kominíka pozvat musíte. Při kontrole odborník prohlédne stav komína a připojení kouřovodu a případně opraví drobné závady, dodává Švantner s tím, že pokud ale objeví nějaká závažnější poškození spalinových cest, může vás vyzvat k jejich odstranění a třeba i provoz kotle či kamen dočasně zakázat. Po nápravě závad je pak nutná revize komína.

Jarní a letní období je vhodné i pro případnou kontrolu těsnosti chladicího okruhu. Ta je u některých typů tepelných čerpadel každoročně povinná. Jedná se o taková zařízení, která obsahují větší množství chladiva. Konkrétně jde o ekvivalent 10 tun CO2 u zařízení s hermeticky uzavřeným chladivovým okruhem. Jedná se zpravidla o jednotky typu monoblok. Nebo pak o ekvivalent 5 tun CO2 u dělených jednotek, kde mezi vnitřní a venkovní jednotkou vede chladivové potrubí, upřesnil Ivo Zabloudil ze společnosti ENBRA s tím, že informaci o množství chladiva naleznete uvedenou na štítku zařízení nebo v evidenční knize zařízení. O případné nutnosti kontrol se můžete informovat u výrobce či dodavatele.

Radiátorům většinou stačí drobná údržba. Po skončení topné sezóny je prohlédněte, přesvědčte se, zda nejsou rezavé a neuniká z nich voda. Kritická bývají hlavně místa napojení trubek na těleso radiátoru, problémy mohou vzniknout též se starými ventily. Zkontrolujte rovněž termostatické hlavice – několikrát je protočte a během letní odstávky topení je poté ponechejte úplně otevřené, dodal Zabloudil.

Našli jste v článku chybu?
 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 27. 4. 2017 10:35

  Jan Vávra (neregistrovaný) 62.102.148.---

  Možná je to zbytečný, ale já si kotel nechávám kontrolovat preventivně každý rok, mám známého kontrolora, takže je to tím pro mě jednodušší a během topné sezóny můžu být v klidu, že nám třeba kotel nevypoví službu a my nebudem trpět v mrazech. Známý mi taky říkal, že dokonce nějaký dodavatel tyhle kontroly dotuje, nevíte který to je? Já mám Bohemii a ta nic takového nemá, ta má zas jiné bonusy, třeba mi dali jen tak 1400,- za to že sem k nim přihlásil další odběrný místo, a to má taky svý plus.

 • 17. 7. 2018 13:35

  Marcelys (neregistrovaný) ---.vokby.se
  13. 8. 2018 22:58 redakčně smazáno, důvod: Nepovolená reklama.
 • 11. 12. 2018 20:48

  bez přezdívky

  My kontrolujeme kotel každý rok před zimou. Máme doma plynový kotel a na jeho kontrolu používáme digitální manometr https://eshop.afriso.cz/elektronicke-merici-pristroje/digitalni-manometry/c-35 , díky kterému víme, že má komín správný tah a neohrožuje nás CO2.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).