Hlavní navigace

Vážná nemoc způsobí měsíční výpadek příjmu ve výši 8000 Kč. Češi to řeší různě

Sdílet

Vážná životní situace, jako například nemoc, úraz či péče o nemohoucího člena rodiny, způsobí výpadek příjmu v průměru o 8000 Kč. Vyplynulo to z průzkumu, který realizovala agentura Ipsos pro Pojišťovnu České spořitelny.

Jako závažnou označila takovou situaci více než polovina dotázaných. Příjem se nejčastěji snížil o 8000 korun, pro normální fungování scházelo domácnostem 6500 korun. Rozpočet nejvíce zatěžovaly náklady na bydlení a lékařskou péči, nezanedbatelné však v takové situaci byly i výdaje za jídlo, říká Martina Švábová, manažerka výzkumu Pojišťovny České spořitelny. Průzkum probíhal u lidí, kteří se minimálně půl roku léčili z nemoci či úrazu, případně minimálně půl roku o někoho nemohoucího pečovali. Nejčastěji pak byli lidé v pracovní neschopnosti 11 měsíců. Celková léčba ale trvala v průměru 17 měsíců. Ve většině případů se jednalo o péči o vlastní rodiče.

Situaci pak Češi nejčastěji řeší uskromněním se. Často jsou ale zapotřebí i naspořené rezervy, půjčka a v extrémním případě i prodání majetku. Jako varianta přicházela v úvahu i brigáda za účelem přivýdělku.

Jaké výdaje nejvíce zatěžovaly rozpočet?
Autor: Ipsos

Jaké výdaje nejvíce zatěžovaly rozpočet?

Pokud se respondenti v těžkých chvílích na někoho obrátili, ve většině případů to byla rodina či dobří přátelé. Nejčastěji žádali o finanční pomoc. Odbornou pomoc ve formě psychologa či psychiatra vyhledala třetina dotázaných. Čtvrtina respondentů na základě nastalé situace užívala antidepresiva.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 26. 4. 2017 12:41

    Jerry001 (neregistrovaný) ---.hhnet.cz

    byt socialni pripad, pronajmout si byt, ten Vam plati v prispevku na bydleni socialka a jidlo Vam uz v normalni davce plati taky socialka. Pak uz se jen smejete tem co chodi do prace a boji se, ze o ni prijdou :-)

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).