Hlavní navigace

Do 31. května 2017 musíte zaplatit daň z nemovitých věcí. I když vám složenka nepřijde

Sdílet

Pokud vlastníte pozemek nebo stavbu, musíte pravidelně platit daň z nemovitých věcí. Termín pro její zaplacení se již blíží.

Jestliže vypočtená daň nepřesahuje částku 5000 Kč, je nutné ji zaplatit najednou, a to do 31. května 2017. Pokud je ale daň vyšší, můžete si ji rozdělit do dvou splátek. Tu první pak uhradíte do 31. května 2017 a druhou do 30. listopadu 2017. Daň je potřeba uhradit správnému finančnímu úřadu. Trvalé bydliště majitele nehraje roli, daň se vždy platí finančnímu úřadu kraje, na jehož území se nachází nemovitost, uvedla Blanka Štarmanová, daňová poradkyně společnosti TaxVision.

Složenku k uhrazení daně byste měli nalézt v podobě ve schránce. Pokud ale složenka nedorazí, neznamená to, že daň letos platit nemusíte. Jen si ji musíte sami vypočíst. Posloužit může útržek z loňské složenky. Daň se platí na stejný účet. Případně můžete zavolat na příslušný finanční úřad podle území, kde se nemovitost nachází.

Novinkou je od roku 2016 platba bez poplatku. Fyzické osoby od loňského roku dostávají takzvanou daňovou složenku, kterou je možné uhradit daň bez poštovního poplatku. Novopečený majitel, který získal nemovitost v minulém roce a jemuž nepřišla výzva k platbě daně do datové schránky nebo v podobě složenky, pravděpodobně zapomněl na konci ledna podat daňové přiznání k dani z nemovitosti. V takovém případě je nutné přiznání podat co nejdříve a počítat se sankcemi, upozornila Blanka Štarmanová.

Částka by měla být na účtě finančního úřadu připsána nejpozději 1. června 2017. Do 8. června 2017 ještě není pokuta vyměřována, ale pak nabíhají úroky z prodlení. Ty činí v závislosti na současné repo sazbě České národní banky 14,05 % z vyměřené daně za rok.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).