Hlavní navigace

Internet nic nezatají. Kde všude si vás personalista před pohovorem "proklepne"?

Sdílet

Informační systémy ulehčují práci napříč obory a v čase roste jejich důležitost a to i v personalistice. Pokud žádáte o práci, určitě se osobnímu pohovoru nevyhnete. Kromě toho ale počítejte s tím, že si vás zdejší oddělení „proklepne“ i na internetu.

Tomáš Surka z personálně-poradenské společnosti McROY pro střední a východní Evropu zmínil, které systémy nechybí ve výbavě moderního personalisty a které mohou být použity i před pozváním na váš pohovor. Jsou to například ty pro analýzu dat při náboru nových lidí – databázové systémy známé pod zkratkou CRM, různé další online databáze a sociální sítě.

Většina personalistů se už zorientovala alespoň v základních funkcionalitách sítě LinkedIn, v oblasti náboru je možné efektivně používat také Facebook, na německy hovořící kandidáty je zaměřená sociální síť Xing, vyjmenoval Surka.

Na sociálních sítích a v databázích si personalisté často vytipují vhodné uchazeče o danou pozici, jde o tzv. sourcing. Když si takové kandidáty vytipujete, musíte je kontaktovat a vzbudit u nich zájem. A to je v dnešní době, kdy je na trhu volných lidí málo, docela oříšek, připustil Surka.

Přes veškerý technologický pokrok je ale podle Surky i nadále nezastupitelná role osobního kontaktu se zájemci o práci. Vybírat a nacházet lidi čistě elektronicky a bez osobního kontaktu není možné. Pokud personalista dělá svou práci kvalitně, nemůže úspěšně nacházet vhodné zaměstnance bez osobního kontaktu ani na ty nejjednodušší pozice. Vždy je nutný alespoň telefonní pohovor, aby si bylo možné ověřit přinejmenším základní údaje a zájem uchazeče. Ještě lepší je však v každém případě osobní setkání, dodal.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Autorka je zástupkyní šéfredaktora serveru Měšec.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).