Igelitovou tašku už v obchodě zdarma nedostanete. Od začátku roku 2018 to z ekologických důvodů zakazuje novela zákona o obalech. Zdarma mohou obchodníci rozdávat jen sáčky či tašky s tloušťkou pod 15 mikronů, jaké se používají například pro pečivo nebo zeleninu.
Obchodníci musejí „igelitky“ zpoplatnit nikoli jen symbolicky, ale účtovaná cena musí prokazatelně pokrýt jejich náklady. Účelem tohoto zákona je chránit životní prostředí předcházením vzniku odpadů z obalů, a to zejména snižováním hmotnosti, objemu a škodlivosti obalů,
říká Jiří Fröhlich, mluvčí České obchodní inspekce.
Pod její kontrolu novinka spadá. Žádné masivní kontroly zaměřené na nabízení těchto plastových tašek počátkem roku ČOI neplánuje, nicméně v rámci běžných kontrol začnou inspektoři postupně sledovat i dodržování této nové povinnosti,
upozorňuje Fröhlich.
Velké obchodní řetězce igelitové tašky přestaly zdarma rozdávat již dříve. Igelitové tašky zdarma ale lidé ještě loni dostávali třeba při nákupu v e-shopech nebo v obchodech s oblečením.
Podle ministra životního prostředí Richarda Brabce připadalo dosud v Česku na jednoho člověka až 300 plastových tašek ročně. Taška se přitom v přírodě rozpadá až 25 let. Ředitel odboru odpadů na ministerstvu životního prostředí Jaromír Manhart uvedl, že ve Velké Británii po zpoplatnění tašek klesla jejich spotřeba o 85 procent.
Evropská směrnice vyžaduje snížit počet tašek na jedno použití v roce 2019 na 90 na osobu, v roce 2025 by na jednoho člověka mělo připadat maximálně 40 tašek za rok.