Hlavní navigace

Kolik platí pojišťovny lékařům za to, že nás očkují?

Sdílet

Praktický lékař je za provádění očkování a preventivních prohlídek odměňován tzv. kombinovanou kapitačně-výkonovou platbou. Ta se skládá z kapitační platby a z platby za provedené výkony.

Výše základní kapitační sazby závisí na rozložení a délce ordinační doby a je stanovena tzv. úhradovou vyhláškou, kterou vydává MZ. U všeobecných praktických lékařů (tj. praktických lékařů pro dospělé) činí 54 Kč, 50 Kč nebo 48 Kč na měsíc na jednoho přepočteného pojištěnce, říká Oldřich Tichý, tiskový mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny. Kapitační platba je jakýsi paušál, který pokrývá některé výkony zdravotní péče a dále administrativní úkony, edukaci pacienta, telefonické konzultace atd.

Dále je lékař odměňován za vybrané provedení výkony, jako například preventivní prohlídky, očkování, péče o diabetiky a využívání tzv. POCT metod (CRP, INR a jiné), které umožňují podporu rozhodování lékaře přímo v ordinaci (např. o antibiotické léčbě). V úhradové vyhlášce jsou lékaři motivováni k poskytování preventivní péče takto: pokud všeobecný praktický lékař provedl v roce 2017 preventivní prohlídku u alespoň 30 % svých registrovaných pojištěnců ve věku od 40 do 80 let, bude mu podle úhradové vyhlášky zpětně navýšena kapitační sazba o 0,50 Kč. Totéž platí i pro rok 2018, dodává Oldřich Tichý.

Kromě toho se pro výkony preventivních prohlídek a očkování (které nejsou zahrnuté do kapitační platby a vykazují se zvlášť) navíc stanoví úhradová vyhláška vyšší bodové ohodnocení, než za jiné výkony vykazované mimo kapitaci.

Některé pojišťovny pak mohou lékaře finančně motivovat i v rámci smluvních vztahů.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).