Hlavní navigace

Hypotéky v listopadu prudce zdražily. Průměrná nabídka je nad třemi procenty

6. 12. 2018

Sdílet

Bydlení, panelák, klíče Autor: Depositphotos

Hypotéky v listopadu prudce zdražovaly. Ty se sazbou začínající dvojkou se tak pomalu stávají minulostí. Až na výjimky rostly sazby ve všech bankách. Průměr nabídkových sazeb vzrostl o dvě desetiny procentního bodu. Sazby se nad tři procenta vracejí po čtyřech letech. Vyplývá to z dat makléřské společnosti GOLEM FINANCE. 

Úrokové sazby v průběhu listopadu změnila Equa bank, Hypoteční banka, mBank, Wüstenrot, Moneta, UniCredit Bank, Komerční banka, Česká spořitelna, Raiffeisenbank a Fio banka. Mimo tuto vlnu zdražování tedy zůstala pouze Sberbank, která však sazby zvyšovala v říjnu. K tomu ještě na 1. prosincový den naplánovala zvýšení sazeb Air Bank.

V segmentu hypoték do 80 % LTV v drtivé většině případů došlo ke zvýšení sazeb. Naopak určitou cenovou korekci jsme zaznamenali u úvěrů s LTV nad 80 %, říká Luboš Svačina, mluvčí GOLEM FINANCE.

U hypoték se 70% LTV (podíl výše hypotéky k hodnotě nemovitosti) došlo v listopadu k meziměsíčnímu vzrůstu průměrné úrokové sazby o 0,19 procentního bodu a po čtyřech letech letech se tato hodnota dostala nad tříprocentní hranici. Aktuální hodnota činí 3,05 procenta. Meziročně je nyní tato průměrní nabídková sazba o sedm desetin procentního bodu výše.

Průměrný úrok u hypoték s LTV od 80 do 90 procent rostl v listopadu oproti říjnu o šest setin procentního bodu na 3,65 procenta. A to navzdory drobným cenovým korekcím v Monetě, Komerční a Hypoteční bance.

Pro další vývoj sazeb bude velice důležitá měnová politika ČNB a nastavení jejích sazeb. Stále je ještě ve hře další zvýšení sazeb v prosinci, osobně si myslím, že to není nezbytné, říká Libor Ostatek, ředitel makléřské společnosti GOLEM FINANCE.

Sazby v posledních měsících prudce stoupaly v souladu s tím, jak rostly sazby ČNB a jak rostla cena peněz na mezibankovním trhu. Nyní vidíme na mezibankovním trhu zřetelný obrat a cena peněz již několik týdnů klesá. Ve stávající situaci nevidím důvod, aby banky dál zdražovaly. V lednu a únoru je pak obvykle menší poptávka po úvěrech a bylo by dobré cenu stabilizovat, dodává Ostatek.

Za pozornost podle něj stojí také fakt, že „dlouhé“ peníze jsou v tuto chvíli o nepatrný díl levnější, než pětileté, což v minulosti bylo téměř vždy naopak. Lze tedy předpokládat, že trend přibližování cen hypoték s fixací na 5 a více let bude pokračovat. A nikoho by nemělo ani překvapit, že delší fixace mohou být i cenově atraktivnější, protože pro banku představují prostředek k tomu, jak si klienta získat na co nejdelší dobu, uzavírá Ostatek.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Autor je redaktorem serveru Peníze.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).