Hlavní navigace

Hypotéky v listopadu prudce zdražily. Průměrná nabídka je nad třemi procenty

Sdílet

Jiří Hovorka 6. 12. 2018
Bydlení, panelák, klíče Autor: Depositphotos

Hypotéky v listopadu prudce zdražovaly. Ty se sazbou začínající dvojkou se tak pomalu stávají minulostí. Až na výjimky rostly sazby ve všech bankách. Průměr nabídkových sazeb vzrostl o dvě desetiny procentního bodu. Sazby se nad tři procenta vracejí po čtyřech letech. Vyplývá to z dat makléřské společnosti GOLEM FINANCE. 

Úrokové sazby v průběhu listopadu změnila Equa bank, Hypoteční banka, mBank, Wüstenrot, Moneta, UniCredit Bank, Komerční banka, Česká spořitelna, Raiffeisenbank a Fio banka. Mimo tuto vlnu zdražování tedy zůstala pouze Sberbank, která však sazby zvyšovala v říjnu. K tomu ještě na 1. prosincový den naplánovala zvýšení sazeb Air Bank.

V segmentu hypoték do 80 % LTV v drtivé většině případů došlo ke zvýšení sazeb. Naopak určitou cenovou korekci jsme zaznamenali u úvěrů s LTV nad 80 %, říká Luboš Svačina, mluvčí GOLEM FINANCE.

U hypoték se 70% LTV (podíl výše hypotéky k hodnotě nemovitosti) došlo v listopadu k meziměsíčnímu vzrůstu průměrné úrokové sazby o 0,19 procentního bodu a po čtyřech letech letech se tato hodnota dostala nad tříprocentní hranici. Aktuální hodnota činí 3,05 procenta. Meziročně je nyní tato průměrní nabídková sazba o sedm desetin procentního bodu výše.

Průměrný úrok u hypoték s LTV od 80 do 90 procent rostl v listopadu oproti říjnu o šest setin procentního bodu na 3,65 procenta. A to navzdory drobným cenovým korekcím v Monetě, Komerční a Hypoteční bance.

Pro další vývoj sazeb bude velice důležitá měnová politika ČNB a nastavení jejích sazeb. Stále je ještě ve hře další zvýšení sazeb v prosinci, osobně si myslím, že to není nezbytné, říká Libor Ostatek, ředitel makléřské společnosti GOLEM FINANCE.

Sazby v posledních měsících prudce stoupaly v souladu s tím, jak rostly sazby ČNB a jak rostla cena peněz na mezibankovním trhu. Nyní vidíme na mezibankovním trhu zřetelný obrat a cena peněz již několik týdnů klesá. Ve stávající situaci nevidím důvod, aby banky dál zdražovaly. V lednu a únoru je pak obvykle menší poptávka po úvěrech a bylo by dobré cenu stabilizovat, dodává Ostatek.

Za pozornost podle něj stojí také fakt, že „dlouhé“ peníze jsou v tuto chvíli o nepatrný díl levnější, než pětileté, což v minulosti bylo téměř vždy naopak. Lze tedy předpokládat, že trend přibližování cen hypoték s fixací na 5 a více let bude pokračovat. A nikoho by nemělo ani překvapit, že delší fixace mohou být i cenově atraktivnější, protože pro banku představují prostředek k tomu, jak si klienta získat na co nejdelší dobu, uzavírá Ostatek.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).