Hlavní navigace

DPH u jízdenek klesne na 10 procent, schválili poslanci

Sdílet

Jiří Hovorka 6. 12. 2018

Jízdné ve vlacích, autobusech nebo přívozech a lanovkách by mělo nově spadat do desetiprocentní sazby daně z přidané hodnoty místo nynějších 15 procent. Počítá s tím novela zákona o DPH z pera poslanců STAN, kterou schválila Sněmovna. Ve třetím čtení odolala návrhu na zamítnutí, který vznesla poslankyně ANO Jana Mračková Vildumetzová. Předlohu nyní dostane k projednání Senát, informovala agentura ČTK.

Přesun do nižší sazby by podle předkladatelů mohl jízdenky zlevnit, případně přinést dopravcům víc peněz na rozvoj veřejné dopravy. V rozpravě však často zaznívalo, že jízdenky kvůli nižší DPH nezlevní.

Podle původního výpočtu ministerstva financí by návrh veřejné rozpočty ročně připravil o 930 milionů korun. Podle Svazu měst a obcí ČR by tak obce a města přišly o 219 milionů korun, které dostávají v rámci rozpočtového určení daní z vybrané DPH.

Podle poslankyně a hejtmanky Karlovarského kraje Vildumetzové, schválený návrh zákona v sobě zahrnuje snížení DPH u lanovek a podobných druhů dopravy, se kterými odhady nepočítaly. Skutečný dopad do veřejných rozpočtů tak bude vyšší, asi 1,2 miliardy korun, řekla agentuře ČTK.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).