Hlavní navigace

Většina mladých zůstává i po škole bydlet s rodiči. Na osamostatnění nemají peníze

Sdílet

Mladí lidé zůstávají čím dál častěji po ukončení školy bydlet se svými rodiči. Touhu po osamostatnění sice mají, ale finančně si to nemohou dovolit. Nemají totiž peníze ani na koupi nemovitosti, ani na pronájem bytu. A to i v případě, že už si sami vydělávají. Vyplynulo to z průzkumu agentury NMS Market Research pro Raiffeisen stavební spořitelnu.

Nejkritičtější je podle průzkumu situace u věkové skupiny 25 – 34 let. Kvůli nedostatku financí zůstává s rodiči 70 % mladých v tomto věku. Ceny nemovitostí i výše nájmů neustále rostou a pro velkou část lidí, kteří se chtějí postavit na vlastní nohy, je v současné době samostatné bydlení nedosažitelnou metou. To je jedním z důvodů, proč mnoho mladých lidí stále bydlí u rodičů, ačkoli tato situace nemusí jedné či druhé straně vyhovovat.

Na tom, že by se odrostlé děti měly odstěhovat od rodičů hned poté, co si začnou samy vydělávat, se shodují dvě třetiny Čechů. Kladně přitom odpovídali nejčastěji respondenti, kteří žijí v menším činžovním bytě (24 %) nebo v paneláku (21 %). Naopak majitelé rodinných domů jsou vůči dospělým dětem žijících pod jednou střechou s rodiči shovívavější, s jejich odstěhováním rozhodně souhlasí pouze 15 % respondentů.

Většina Čechů také považuje za správné, aby děti, které si již samy vydělávají, přispívaly svým rodičům na nájem a na poplatky spojené s domácností. Shoda přitom panuje nezávisle na příjmech dotázaných. S tím, aby se na financování bydlení kromě rodičů podílely i děti, souhlasí 84 % lidí s příjmem domácnosti do 20 000 Kč, ale také 89 % respondentů žijících v domácnosti s příjmem nad 40 000 Kč.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).