Spočítejte si...

Zavřít

Hypotéky rodinám ukrajují třetinu rodinného rozpočtu

Ačkoli úrokové sazby začínají pozvolna růst a průměrné ceny už jen stagnují, stále je dostupnost bydlení nejpříznivější v dosavadní historii.

Celorepublikový index dostupnosti bydlení společnosti Golem Finance, který vyjadřuje, jak velkou část příjmu vynaloží průměrná česká domácnost na splátku hypotéky, v srpnu vzrostl o 2 bazické body na 30,3 %. 

Nárůst indexů vykázala většina regionů, ten nejvýznamnější zaznamenala Praha. Zde míra zatížení domácností hypoteční splátkou vzrostla z 52,8 % na 57,5 %. Praha je jediným regionem, kde hodnota indexu dlouhodobě přesahuje hranici 50 %. Ještě před 4 roky zde ale podle informací společnosti Golem Finance index dosahoval hodnot přesahujících 80 %.

Regionem s nejlepší dostupností bydlení je naopak Vysočina (19,7 %), Moravskoslezský kraj (18,6 %) a především Ústecký kraj (12,3 % průměrného měsíčního příjmu).

Zdroj: Golem Finance

Pořídili jste si majetek za více než 2 miliony korun? ČSSD chce majetkové přiznání UniCredit Bank zabezpečila online transakce systémem 3DSecure        
Lukáš Blecha aura:51

Nechápu

celé vlákno

Jojo, když každej chce žít v "luxusu" za 3 miliony, má podprůměrný plat a nespokojí se s ničím jiným a levnějším (soused to má přece taky), pak musí celý život živořit. Nepochopitelné.

Radovan Kubát aura:10
10. 9. 2013 17:26 Nový

Re: Nechápu

celé vlákno

Zkuste si v Praze koupit byt pro rodinu třeba za milion. Za tolik neseženete ani byt v suterénu.
Pokud chcete nevybydlený byt postavený za minulého režimu (novější jsou dražší), dáte přes 2 miliony. A pokud byste chtěl byt v cihle (postavený v padesátých letech minulého století nebo i dříve), pak musíte dát spíš ty tři miliony.

Radovan Kubát aura:10
10. 9. 2013 18:07 Nový

Re: Nechápu

celé vlákno

Kdo chce pracovat, tak často musí bydlet v Praze nebo okolí. I když je fakt, že v poslední době nezaměstnanost v Praze rapidně stoupla a už není o moc nižší, než je celostátní průměr.

Radovan Kubát aura:10
10. 9. 2013 19:57 Nový

Re: Nechápu

celé vlákno

Jasně, jenže ne vždy jde o práci placenou či dokonce práci placenou tak dobře, že díky ní může člověk důstojně žít (=mít na bydlení a jídlo).

Radovan Kubát aura:10
10. 9. 2013 20:43 Nový

Re: Nechápu

celé vlákno

I kdyby KAŽDÝ práce chtivý člověk sehnal slušně placenou práci KDEKOLIV (o čemž pochybuji), stejně je to z mnoha důvodů v Praze lepší. A to i přesto, že jsou v Praze ceny nemovitostí skoro 2x vyšší než je průměr ČR a lidé kvůli tomu vydávají za bydlení větší část příjmu než jinde (přestože jsou mzdy v Praze nadprůměrné).

Podívejte se na poslední sčítání lidu. Praha a především Středočeský kraj měl v minulých deseti letech brutální nárůst počtu obyvatel zatímco počet obyvatel v jiných krajích rostl jen mírně a někde (především v oblastech s vysokou nezaměstnaností) dokonce klesal.

Radovan Kubát aura:10
10. 9. 2013 17:31 Nový

Chyba?

"Ještě před 4 roky zde ale podle informací společnosti Golem Finance index dosahoval hodnot přesahujících 80 %."

Takže za hypotéku a poplatky dali zhruba 100% příjmů (zřejmě tedy jedli zbytky z popelnic a do práce chodili pěšky). Buď jsem to špatně pochopil a nebo je tam chybka.