Hlavní navigace

Hlasy čtenářů Měšce jdou proti průzkumům. Naprojektovaly koalici pravá - střed

Sdílet

Jiří Hovorka 25. 5. 2010

TOP 09, ODS, Věci veřejné a Strana zelených by podle hlasování čtenářů serveru Měšec.cz pod článkem Koho volit, když máte hluboko do kapsy? nejspíše utvořili vládní koalici. Součet jejich hlasů dosahuje 54 %. Součet nerozhodnutých, voličů menších stran a lidí, kteří volit nepůjdou, tedy množina jejíž hlasy budou stranám podle výsledků dále přerozděleny, dosahuje 21 %. Tato dvě čísla by tak znamenali pohodlnou většinu pro výše zmíněnou koalici.

To by podle informací, které jsme v průběhu volebního seriálu přinesli, mj. znamenalo to, že koncept superhrubé mzdy by byl zrušen, za což by výměnou nebylo nastaveno progresivní zdanění. Také regulace bankovních poplatků by v takové koalici neměl (i přes záměry zelených) naději na úspěch. ODS a TOP 09 rozhodně nebudou chtít nálepku regulátora trhů.

Podle většiny předvolebních průzkumů to ale vypadá přesně naopak. Nejpravděpodobněji vypadá koalice levá – střed. V takovém případě bude průsečík s nastíněnými kroky koalice čtenářů Měšce pouze v zrušení konceptu superhrubé mzdy. Progresivnímu danění v nějakém kompromisním řešení (levice nabízí několik pásem, středové strany dvě, zelení chtěj progresi pouze v případě zachování superhrubé mzdy) bychom se jistě dočkali. U regulace bankovních poplatků bude zajímavé sledovat, nakolik to strany myslí vážně a nakolik jde spíše o líbivé téma.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).