Hlavní navigace

Akcie i nadále klesají, trhy jsou nervózní z regulace

Jiří Hovorka

Za poslední měsíc se pražský akciový index PX dostal z hranice přesahující 1300 bodů až na současnou úroveň kolem 1110 bodů. Za vytrvalým poklesem stojí známé důvody. Zvládne Řecko své dluhy? Je záchranný balík žádoucí a bude účinný? Jak se bude vyvíjet situace v dalších ohrožených (a důležitějších ekonomikách, viz Španělsko) evropských státech.

Do toho všeho vstupuje v poslední době těžko předvídatelné Německo, které by svou pozicí největšího evropského hráče, mělo naopak situaci uklidňovat. Místo toho podniká regulatorní kroky na vlastní pěst a se zpochybňovanou účinností. Přidejte k tomu historická regulační opatření přijatá v nedávných dnech americkými zákonodárci a máte koktejl vyvolávající spoustu otázek. Odpovědí je bohužel málo, a tak trhy klesají a euro se začíná vyrovnávat dolaru.

Nejčerstvější katalyzátor padajících indexů přišel ze Španělska. V pondělí byly akciové trhy opět pod prodejním tlakem. I přes počáteční náznak růstu se obavy investorů z ekonomik jižní Evropy prohloubily poté, co španělská národní banka  převzala chod banky CajaSur. Té se nepodařila fúze s dalším  regionálním finančním domem a dostala se do natolik vážných problémů, že musela zakročit národní banka, upřesňuje analytik Commerzbank Jan Michelfeit.

Jsme snad na vrcholu prvního V a začínáme padat do druhého, tak jak mnozí analytici zhruba na přelomu roků 2009 a 2010 předpovídali? Globální makroekonomická data tomu nenasvědčují. Díky za ně.

Vývoj indexu PX za poslední měsíc

Našli jste v článku chybu?