Hlavní navigace

Eurozóna konečně začíná nahlas připouštět i odchod Řecka z měnové unie

Sdílet

Gabriela Hájková 4. 11. 2011

Vyhrocená situace v eurozóně a pravděpodobně i rozhodnutí Řecka přijmout další finanční pomoc a úsporná opatření v závislosti na výsledku referenda, konečně přivedlo některé státy k vyslovení věci, o které všichni už dávno přemýšlí. Paříž a Berlín naznačily, že by Řecko mohlo odejít z eurozóny v případě, že nepřijme dohodnuté řešení. Uvedl to francouzský prezident Nicolas Sarkozy a německá kancléřka Angela Merkelová s tím, že záchrana eura je důležitější než členství Řecka. Krok je výsledkem prvního dne summitu G20 v Cannes.

Jasně jsme řekli, že chceme, aby Řecko zůstalo v eurozóně, nemůžeme si to ale přát, jestliže to Řecko nebude chtít samo, přinesla komentář Sarkozyho ČTK. Francouzský prezident také zdůraznil, že Evropa nyní musí bránit především měnu. Nemůžeme přijmout rozpad eura, to by znamenalo rozpad Evropy, dodal.

Řecký premiér Jorgos Papandreu dnes podle ČTK prohlásil, že referendum v případě širší shody řeckých politických sil nebude nevyhnutelné. Opozice ho dnes také vyzvala k odstoupení a navrhla přechodnou vládu a předčasné volby.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).