Maloobchodní tržby očištěné o kalendářní vlivy se v březnu zvýšily oproti předchozímu roku o 7 %, bez očištění o 7,8 %. Nahrála jim nejen chuť spotřebitelů utrácet, ale i o dva dny vyšší počet pracovních dní,
vysvětlila Jana Steckerová, analytička Komerční banky s tím, že stejně jako v minulých měsících, i v březnu nejvíce rostly tržby za nepotravinářské zboží a pohonné hmoty.
Nárůst v těchto kategoriích podle ní dlouhodobě dokazuje, že spotřebitelé utrácejí i za zboží, které nutně nepotřebují. Platí to hlavně u motorových vozidel. Neočištěné tržby za prodej a opravy motorových vozidel se po 2,2% meziročním růstu v únoru zvýšily o vysokých 14,3 % v březnu. Automobilový průmysl tak i nadále zůstává držákem české ekonomiky,
zdůraznila Steckerová.
Ve srovnání s minulým rokem podle analytičky maloobchodní tržby sice mírně svůj růst zpomalí, i tak by ale jejich dynamika měla zůstat na velmi slušných 3,9 %.
Podporovat je bude příznivá situace na trhu práce, kde je míra nezaměstnanosti na historických minimech a vytváří tlak na další mzdový růst. To se pak odráží ve vysoké spotřebitelské důvěře i ochotě lidí více utrácet.