Hlavní navigace

Nezapomněli jste si zvýšit zálohy? U zdravotního pojištění už můžete být v prodlení

Sdílet

Podnikatelé, kteří podávali Přehled o příjmech a výdajích v dubnu, už musí za duben platit zálohy v nové výši. To v případě, že jim ve formuláři vyšla vyšší částka, než kterou dosud platí. Platí to zejména pro zdravotní pojištění.

Pokud letos pokračujete v podnikání a platíte na zdravotní pojištění jen minimální zálohy, musíte hradit novou výši minimálních záloh (1906 Kč) už od ledna (tedy nejpozději do 8. února). V případě, že vám ale v Přehledu OSVČ vyšla vyšší než minimální záloha, bylo nutné uhradit dubnovou zálohu už v nové výši (nová záloha se platí vždy za měsíc, ve kterém jste podali Přehled), tedy nejpozději do 8. května. Pokud jste tedy nezměnili své trvalé příkazy, rychle doplaťte rozdíl za dubnovou zálohu a informujte se, zda vám dluh nenarostl o penále.

V případě důchodového pojištění platí podnikatelé novou výši minimální zálohy pro rok 2017 (hlavní činnost 2061 Kč, vedlejší 825 Kč) až od měsíce, ve kterém podávali Přehled. Pokud v Přehledu vyšla částka vyšší, než činí minimální záloha pro letošní rok, je nutné začít platit zálohu vyšší, opět od měsíce, ve kterém jste podali Přehled. Splatnost záloh je jiná než u zdravotního pojištění, je nutné je uhradit do 20. dne následujícího měsíce. Pokud jste tedy odevzdávali Přehledy v dubnu, je nutné novou výši zálohy zaplatit do 20. května.

Pro pořádek připomínáme, že dnem platby je den, kdy se peníze skutečně připíší na bankovní účet instituce, nikoli den, kdy je odesíláte ze svého účtu.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).