Hlavní navigace

Nastupujete na vojenské cvičení? Zaměstnavatel to už pojišťovně hlásit nemusí

Veronika Doskočilová

Dříve platilo, že když nastoupíte do aktivní vojenské zálohy a budete na vojenském cvičení, hradil za vás pojistné stát a zaměstnavatel to v takovém případě také musel příslušné zdravotní pojišťovně hlásit. To se ale změnilo.

Od 1. července 2016 došlo vlivem novelizace ke změně branného zákona. Tato změna má přímý vliv na zákon o veřejném zdravotním pojištění. V kategoriích osob, za které hradí pojistné stát, je zrušena kategorie, která byla do dne novelizace uvedena v ust. § 7 odst. 1) písm. h) zákona č. 48/1997 Sb. jako „osoby konající službu v ozbrojených silách, s výjimkou vojáků z povolání, a osoby povolané k vojenskému cvičení“. Zaměstnavatel tedy na rozdíl od dřívějška ani nehlásí pojišťovně nárok na platbu pojistného státem, resp. nástup na vojenské cvičení a ukončení vojenského cvičení, říká Oldřich Tichý, tiskový mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny.

Zároveň je ale od 1. července 2016 účinný zákon č. 45/2016 Sb., o službě vojáků v záloze. Na základě něj máte jako voják v záloze nárok na služné. Po dobu vojenského cvičení se tak vaším zaměstnavatelem stává příslušné krajské vojenské velitelství. To vám vyplácí peněžní náležitosti vojáka v záloze.

Dosavadní zaměstnavatel má pouze povinnost vás na toto vojenské cvičení uvolnit.

Během vojenského cvičení také dochází k souběhu zaměstnání, kdy jedním zaměstnavatelem je ten váš původní a druhým je krajské vojenské velitelství.  Z toho pro vás plynou určité povinnosti. Je nutné dodržet podmínku odvodu z minimálního vyměřovacího základu v daném rozhodném období ze součtu obou těchto příjmů ze závislé činnosti. V případě, že podmínka odvodu z minimálního vyměřovacího základu není dodržena, je povinností zaměstnance doplatit pojistné do minima prostřednictvím toho zaměstnavatele, kterého si zvolí, a to vždy současně s odvodem pojistného v následujícím kalendářním měsíci, upozorňuje Oldřich Tichý.

Pokud jste OSVČ, pak se po dobu vojenského cvičení stáváte zaměstnancem daného krajského vojenského velitelství a pojistné za vás odvede zaměstnavatel. Jako OSVČ nejste povinni pojišťovně tuto změnu hlásit.

Našli jste v článku chybu?