Hlavní navigace

Daňové přiznání lze podat i elektronicky. Finanční správa radí, jak na to

Sdílet

Ti, co mají zřízenou datovou schránku nebo zákonem uloženou povinnost mít účetní závěrku ověřenou auditorem, mají povinnost podat daňové přiznání elektronicky. Tuto variantu ale mohou využít i ti, kteří tuto povinnost nemají.

Finanční správa doporučuje pro elektronické zaslání daňových přiznání využít aplikaci Elektronická podání pro Finanční správu (EPO). Výhodou podání touto cestou je průvodce, který pomůže s celým procesem vyplnění, provede automatické výpočty a zkontroluje správnost vyplněných údajů, uvedla generální ředitelka Finanční správy Tatjana Richterová.

V aplikaci můžete vyplněný formulář odeslat několika způsoby.

  • s uznávaným elektronickým podpisem (ZAREP),
  • bez elektronického podpisu (v tomto případě si ale musíte vytisknout Potvrzení o podání, které je v aplikaci ke stažení po úspěšném odeslání přiznání a do 5 kalendářních dnů ho doručit na finanční úřad),
  • uložit daňové přiznání k odeslání do datové schránky a poté ho odeslat ve formátu XML do datové schránky.

Pokud máte zpřístupněnou datovou schránku, ale nemáte uznávaný elektronický podpis, doporučuje finanční správa vyplnit a odeslat přiznání v aplikaci EPO a při odeslání zvolit: Ověření identity přihlášením do datové schránky. Jedná se o způsob podepsání podání pomocí přihlašovacích údajů do datové schránky. Tato nová možnost je určena pro všechny oprávněné a ověřené osoby, které mají v datové schránce právo odesílat písemnosti.

Tip: Formuláře pro vyplnění daňového přiznání si můžete stáhnout i u nás na Měšci.

Aplikaci EPO můžete využít i v případě, že nechcete přiznání poslat elektronicky. V aplikaci vám průvodce pomůže formulář vyplnit a vy si ho následně můžete vytisknout a podepsaný odnést na finanční úřad.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).