Hlavní navigace

Češi vědí, že je potřeba mít finanční rezervu. Našetřit se jim na ni ale nedaří

Sdílet

O tom, že na nenadálé výdaje je potřeba se připravit, je přesvědčeno 98 % Čechů. Avšak horší už je to se schopností skutečně si nastřádat. Vyplynulo to z průzkumu agentury NMS Market Research pro Raiffeisen stavební spořitelnu.

Podle dotázaných by rezerva na horší časy měla činit přibližně 80 000 Kč. Ve skutečnosti ale nemá 19 % dotázaných našetřeno vůbec nic. Dalších 28 % má úspory do 20 000 Kč a z těch, kdo nějakou rezervu mají, si na ni jen polovina dokáže spořit pravidelně. Ostatní si ji vytvářejí nárazově.

Smysluplný finanční polštář by měl dosahovat alespoň výše dvouměsíčního výdělku. Jen tak máte jistotu, že vás nezaskočí třeba menší neplánovaná oprava vašeho bydlení nebo nutnost koupit nový domácí spotřebič. Takovou částku určitě nastřádáte snáze pravidelným odkládáním než jednorázově, říká Lenka Molnárová, tisková mluvčí Raiffeisen stavební spořitelny.

Nižší úspory pro nenadálé situace mají ženy než muži. Zatímco téměř každý třetí muž má rezervu přes 100 000 Kč, u žen je to jen každá pátá. Navíc nadpoloviční většina žen nemá na nenadále výdaje úspory žádné nebo jen malé, zhruba do 20 000 Kč.

Nejmenší finanční rezervu mají mladí lidé do 34 let.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).