Prodejci energií mají nový trik. Vydávají se za zaměstnance ČOI

1. 6. 2018

Sdílet

Drzost podomních prodejců energií roste. Česká obchodní inspekce varuje, že se nově vydávají i za její inspektory. Inspekce zaznamenala v předešlých dnech návštěvy „inspektorů“ s cílem „zkontrolovat spotřebitelům účet za energie“ na Litoměřicku a v okolí, dále také na Mostecku. Nemusí se však jednat jen o tento region. 

Drzost a „vynalézavost” takzvaných „energetických šmejdů” nezná mezí, říká ministr průmyslu a obchodu Tomáš Hüner. Podle něj se lidé mají bránit třeba tím, že si nepustí neznámého člověka do bytu. V našem tažení proti nekalým obchodním praktikám rozhodně nepolevíme. Naopak, připravujeme změnu legislativy, která posílí pravomoci spotřebitelů, dodal Hüner. Jím vedený úřad připravuje legislativu, která by zakázala podomní prodej energií.

Dobrý den, my jsme inspekce, ukažte mi váš účet za elektřinu, tak popisují spotřebitelé návštěvy tento týden na Litoměřicku. Jedná se zpravidla o dvojici mužů s visačkou „inspektor“ na krku, kteří si vyžádají účet za plyn a elektřinu. Nejedná se o inspektora České obchodní inspekce, avšak spotřebitelé tvrdí, že v rámci představení tito muži skutečně mluví o „České obchodní inspekci“.

Žádní inspektoři ČOI ale kontrolovat účty za energie ke spotřebitelům domů nechodí. Jediným cílem těchto lidí je pouze snaha vyvolat dojem, že se jedná o důvěryhodnou osobu, aby spotřebitel ukázal veškeré faktury za energie a následně mu byla nabídnuta změna dodavatele energií, říká Jiří Fröhlich, mluvčí České obchodní inspekce.

Město Litoměřice jménem starosty přislíbilo ředitelce České obchodní inspekce v Ústeckém kraji pomoc a bude o problému informovat všech 39 obcí, které spadají pod Litoměřice. Obyvatelům těchto obcí, kteří mají nastaveno zasílání informačních SMS, zašlou zprávu s varováním. Obyvatelé budou informováni také obecním rozhlasem.

Součástí informace bude i to, aby kontaktovali, s ohledem na zákaz podomního prodeje, místní policii na čísle 156. Pokud se někdo bude neoprávněně vydávat za inspektora ČOI, je možné také obratem volat linku 158 a Českou obchodní inspekci v Ústeckém kraji v úředních hodinách na čísle 475 209 493. 

Pomoc přislíbilo také město Most jménem své tajemnice, která obratem vydala varování na svém Facebooku.

Ministerstvo průmyslu a obchodu spolu s Českou obchodní inspekcí a Energetickým regulačním úřadem opakovaně varuje před podomními nabídkami přeprodejců energií, či nabídkami po telefonu. Součástí smlouvy je zplnomocnění jednat ve jménu spotřebitele a vybrat „lepšího“ dodavatele energie, cílem těchto smluv však bývá hlavně nárokování vysokých smluvních pokut v případně, že se nakonec spotřebitel rozhodne neměnit dodavatele energií, říká Fröhlich.

Uvedené zprostředkovatelské smlouvy mohou vykazovat znaky nekalých obchodních praktik, což může posoudit příslušný inspektorát České obchodní inspekce na základě podání od spotřebitele. V případě sporu s podnikatelem, který sliboval „vybrat nového dodavatele“ a následně v případě, že si to rozmyslíte, po Vás žádá sankci, je možné využít služby mimosoudního řešení sporů České obchodní inspekce. V případě sporu s dodavatelem energií je možné se obrátit na Energetický regulační úřad, dodává Fröhlich.

Nejlepší cesta, jak skutečně ušetřit, spočívá podle ČOI v odmítání nabídek podomních prodejců. Doporučujeme využít oficiální online porovnávače cen energií, například na stránkách Energetického regulačního úřadu  a následně oslovit přímo konkrétního dodavatele energií vlastní cestou, říká Fröhlich.

Našli jste v článku chybu?

Autor aktuality

Autor je redaktorem serveru Peníze.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).