Hlavní navigace

Co potřebujete vědět o dani z nabytí nemovitých věcí?

Sdílet

Gabriela Hájková 26. 10. 2017

Pokud máte v plánu koupit dům, byt nebo třeba zahradu, nezapomeňte, že byste měli finančnímu úřadu odvést povinný desátek v podobě daně z nabytí nemovité věci.

Osvobození od daně platí v případě, že koupíte od developera úplně nový rodinný dům nebo byt v novostavbě. Podmínkou je, že k nabytí nemovitosti dojde do pěti let od dokončení stavby. Bytových jednotek, které jsou součástí rodinných domů, se tato výjimka netýká, upozornil Lukáš Zelený, vedoucí právního oddělení spotřebitelské organizace dTest. O tématu jsme informovali v článku Máte byt v novém rodinném domku? Možná dlužíte na dani

Od listopadu 2016 platí daň z nabytí nemovitosti ve všech případech nabyvatel, tedy ten, kdo nemovitost kupuje. Více čtěte v článku Tři věci, které změní novela u daně z nabytí nemovitých věcí

Daň činí čtyři procenta z ceny nemovitosti. Vychází se přitom z kupní ceny dohodnuté mezi kupujícím a prodávajícím. Zákon pamatuje i na ty, kteří by na dani chtěli ušetřit a ve smlouvě by uvedli výrazně nižší cenu, než je skutečná hodnota nemovitosti. Proto si finanční úřad vždy zjišťuje takzvanou srovnávací daňovou hodnotu. Samotná daň se pak vypočítá buď ze sjednané ceny, nebo ze 75 % srovnávací daňové hodnoty, a to podle toho, která z těchto částek je vyšší. Pokud ale nabýváte nemovitost směnou a sjednaná cena činí jen pouhý doplatek rozdílu mezi vyměňovanými nemovitostmi, pak se daň počítá ze 100 % srovnávací daňové hodnoty, vysvětlil Zelený.

Daňové přiznání se podává až poté, co provedete přepis vlastnického práva na katastru nemovitostí. V tomto případě ale musí formulář putovat finančnímu úřadu, v jehož územním obvodu se nemovitost nachází (neřídí se tedy vaším trvalým bydlištěm, jako u daně z příjmů). Manželé, kteří kupují nebo prodávají nemovitost v rámci společného jmění, mohou podat jen jedno daňové přiznání.

Znalecký posudek k daňovému přiznání přikládat nemusíte, lze to ale doporučit. Finanční úřad si kromě sjednané kupní ceny zjišťuje ještě další hodnotu, se kterou tento údaj porovná. K tomu se používají buď speciální tabulky, podle nichž se vypočte obvyklá hodnota nemovitosti, anebo dodaný znalecký posudek. Cena zjištěná odhadem znalce většinou bývá pro plátce daně příznivější. Náklady na znalecký posudek si navíc můžete odečíst od základu daně, dodal Zelený.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).